Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak! Emeklilere 3.000 TL Aylık Formülü Tamam Gibi

AK Parti'den gelen son açıklamalar ile emekli maaşlarında beklentiler arttı. Yüzde 50 zam formülüne kesin gözüyle bakılırken 2.000 TL maaşı olan emekliler için 3.000 TL aylıklar sürpriz olmayacak.

Finans 28.12.2021 - 08:49 28.12.2021 - 08:54 Mustafa Karagöz

AK Parti kanadından hafta başında gelen iki açıklama emekli maaşlarına yapılması muhtemek zam oranını ele verdi. Emekli maaşları ile ilgili olacak ilk açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'dan gelirken akşam saatlerinde bir açıklamada Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den oldu. 

AK PARTİ'NİN İKİ ÖNEMLİ İSİMDEM KRİTİK EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMALARI

AK Parti'den gelen ilk açıklama bir tv programında AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından oldu. Programın sunucu Cahit Özkan'a emeklilere yüzde 50 zam olur mu? sorusun yöneltti. AK Parti Grup Başkanvekili Özkan bu soruya emeklileri sevindiren "Demek oluyor ki geçen seneki emekli maaşlarıyla küresel enflasyon salgınına karşı vatandaşımızın ekonomik durumunu güçlendirecek bir rakam olacak. Oran olarak asgari ücret artışına yakın bir düzenleme olacak. Cumhurbaşkanımızın ekonomi ile ilgili müjdeleri de bu istikamettedir. Emekliye yapılacak zam da asgari ücrete zammına yakın olacak." ifadeleri kullandı. Bu ifadeler ile yüzde 50 zam beklentisi artarken bir açıklamada Maliye Bakanı Nebati'den geldi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati akşam saatlerinde A Haber yayınına katıldı. Yayında asgari ücrete ilişkin ifadeler kullanan Maliye Bakanı Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin talimatı olduğunu ifade ederek tüm vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyledi. Maliye Bakanı açıklamasında "Asgari ücrete yüzde 50 zam yapmışsınız, kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış. Şimdi sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım. Zam oranında sayın Cumhurbaşkanı gerekeni açıklar. Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak." dedi.

Nureddin Nebati açıklamasında ayrıca emekli maaş zamlarına ilişkin açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu. 

MİLYONLARCA EMEKLİYE 3.000 TL FORMÜLÜ

Yüzde 50 zam oranı emekli maaşlarında ciddi bir artışa neden olacak. Öyle ki en düşük emekli maaşının 2.250 TL'ye bunun yanında ise en yoğun maaş aralığı olan 2.000 TL seviyesinde aylık alanların maaşlarını da 3.000 TL'ye yükseltecek. 

Milyonlarca emekli ve hak sahibi vatandaşın emekli maaşı 2.000 TL ile 2.200 TL bandında bulunuyor. 

Maaşı 2.000 TL olan emeklilere yüzde 50 zam ile 3.000 TL ödenecek.

Maaşı 2.200 TL olan emekliler ise yüzde 50 zam ile 3.300 TL maaş alacaklar. 

En düşük emekli aylığının ise 2022'de belli bir rakamdan ödenmesi gündemde. Yani zam oranı az kalsa bile seyyanen zam ile emekli maaşlarında yeni düzenleme olabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@