Cumhurbaşkanı Erdoğan Uyarmıştı, Merkez Bankası Bombayı Patlattı! Bankaların 32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Düşecek Mi?

Merkez Bankası sürpriz faiz indirimi yaptı. 32 günlük vadeli mevduat hesabı olanlar nasıl etkilenecek, vadeli mevduat faizi oranları düşecek mi, en yüksek faiz veren banka hangisi?

Finans 26.09.2021 - 09:50 26.09.2021 - 10:10 Gülcan Özer

Bankada parası olanlara büyük şok! Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişe rağmen Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimine gitti. Ekonomistlerin tüm uyarısı ve toplantının pas geçilerek poltika faiz oranını yüzde 19 seviyesinde sabit tutacağı beklentisine rağmen yapılan faiz indirimi sonrasın dolar kurunda sert yükseliş yaşanmıştı. 

Alınan bu sürpriz faiz indirimi kararı pek çok kişi gibi banka hesabında para tutan kişileri de etkiledi. Ekonomistler birikimini bankada tutanlara ve 32 günlük vadeli mevduat hesabı olan kişilere önemli uyarılarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uzun bir süredir dile getirilen faiz indirimi süreci başladı mı?

BANKADA PARASI OLANLARA BÜYÜK ŞOK! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında en büyük şoku parası bankada olanlar yaşadı. Türkiye'de yıllık enflasyon yüzde 19,25 seviyesinde yer alırken politika faiz oranı rakamının 100 baz puan faiz indirimi yapılarak yüzde 18 seviyesine çekilmesi ile resmen negatif faiz uygulamasına geçilmiş oldu. 

Yani parasını bankada tutanlar artık enflasyon karşısında eksi faiz almaya başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yüksek faize karşıyım, faiz indirimi yapılacak" açıklamaları sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'da söylem değişikliğine gitmiş, enflasyon düşmeden faiz indirimi yapmayacağız söylemlerinin yerini "çekirdek enflasyon" almıştı. Yapılan açıklamalar sonrası gözler 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarına çevrilmişti. 

32 günlük vadeli mevduat faiz oranları

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ !

Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı rakamında yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında bankaların faiz indirimleri de başladı. Karar öncesi vadeli mevduat faiz oranları yüzde 21 seviyesine kadar yükselirken karardan sonra ise yüzde 19.50 seviyesine kadar düşüş yaşandı. 

32-günlük-vadel-mevduatta-1

100 BİN LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ KAÇ TL, EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

32 günlük vadeli mevduat faizi hesabı açmak isteyen kişilere en yüksek faizi veren banka Fibanka ve ve Burgan Bank güldüren hesap oldu. Bankaların vadeli mevduat faiz oranları incelendiğinde ise en yüksek faiz oranı yüzde 19,50 oldu. 

32-günlük-vadeli-mevduat--faiz-oranları-2

Yapılan faiz indirimi sonrasında 100 bin liranın aylık faiz getirisi ise bin 624 liraya gerilemiş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@