Cumhurbaşkanı Erdoğan Yurt Protestolarına Tepki Gösterdi: Yalan Söylüyorsunuz!

Barınamıyoruz hareketi ile seslerini duyurmak isteyen öğrenciler parklarda ve çadırlarda yatmaya başlamıştı. Erdoğan bu harekete çok sert tepki gösterdi.

Emlak Haberleri 26.09.2021 - 08:50 26.09.2021 - 08:51 Gülcan Özer

Darülaceze Yurt ve Kültür Tesisi için düzenlenen açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada yurt bulamadıklarını öne sürerek parklarda yatan ve Barınamıyoruz hareketini başlatan kişilere sert tepki gösterdi. Bu kişilerin yalan söylediklerini iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtların ortada olduğunu savundu. 

İktidara geldiklerinden bu yana yurt kapasitesini sürekli olarak arttırdıklarını ve bugün nerede ise 1 milyona yakın yurt kapasitesine sahip olduklarını dile getiren Erdoğan yürütülen kampanyayı iktidara karşı bir komplo olarak değerlendirdi. 

ERDOĞAN: 1 MİLYONA YAKIN YURT KAPASİTEMİZ VAR! 

Türkiye'nin yurt sayısında diğer ülkelere göre önde olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bakın son günlerde üniversite öğrencileriyle alakalı maalesef çok çirkin bir kampanya sürdürülüyor. İktidara geldiğimizden bu yana yurt kapasitelerini hiçbir dönemde olmadığı kadarıyla tırmandıran, neredeyse 1 milyona yakın yurt kapasitesine sahip olan bir iktidarız.

Bunu görmeden yalan yanlış, ilgisi alakası olmayan kişileri bankların üzerine yatırarak yalan yanlış kampanyalar sürdürülüyor. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan. Bizim yurtlarımız ortada. Bu yurtlarla birlikte kapasite ortada. Bu yurtlarımızla 2-3 kişilik kapasiteyle öğrencilerimizi ağırlıyoruz" diyerek barınamıyoruz eylemi yapan kişileri eleştirdi. 

öğrencilerin eylemleri

BARINAMIYORUZ EYLEMLERİ NEDİR?

Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile beraber pek çok öğrenci boşalttıkları yurtlara geri dönüş yapmak istemiş ancak ne yazık ki boş yurt ve kiralık ev krizi yaşanmıştı. Pandemi döneminde yaklaşık 2 sene boş kalan özel yurtların kapatılması ile yurt sayısında büyük düşüş yaşanırken boş kiralık ev bulmakta zorlaşınca kiralık ev fiyatlarına rekor zamlar yapıldı. 

Suriyeli ve Afgan mültecilerin yoğun göçü, kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması ile pek çok konutun yıkılması ve burada oturan kişilerin kiraya çıkması, pandemi yasaklarının kaldırılması üzerine düğünlerin tekrar başlaması ve yapılan yeni tayinler ile özellikle de büyük şehirlerde ve üniversite olan şehirlerde kiralık ev kıtlığı başlamıştı. Kiralık evin az olmasına rağmen yaşanan yoğun talep artışı ile beraber ne yazık ki ev sahipleri de durumu fırsata çevirmiş kiralara yüksek zamlar yapılmıştı. Fahiş zamlara rağmen öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanmış, pek çok öğrenci açıkta kaldıklarını savunarak Barınamıyoru eylemleri başlatmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@