Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Sonrası Faiz, Enflasyon, Dolar Kuru, Asgari Ücret Ve Sosyal Yardım Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunarak alınan kararları kamuoyuna ilan etti. Kabine toplantısında hangi kararlar alındı?

Finans 22.11.2021 - 19:47 22.11.2021 - 19:47 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde toplandı. Cumhrubaşkanı Erdoğan bu toplantıda alınan kritik kararları açıklarken ekonomiye dair kapsamlı açıklamalarda bulundu.

DEPREMZEDELER İÇİN KONUT TESLİMLERİ BAŞLIYOR

Afetlerden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin hızlı bir şekilde giderilmesi için çalışılşdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşanan deprem felaketlerinin ardından zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için çalışmalara başlamıştık. İzmir'de deprem sonrası dönüşüm çalışmalarını başlattık. Yıkıulan evlerin yerine vatandaşlarımıza sıcak yuva olacak konutların temelini attık. Bayraklı'da 1391 konut inşasına başladık. Bunlardan 791 bağımsız bölümün inşasını tamamladık. İnşaallah 26 Kasım'da bu konutların teslimini bizzat yapacağız.” dedi.

DEPREM KONUTLARININ MALİYETLERİ VE KREDİ İMKANLARI BELLİ OLDU

Depremzedeler için izmir'de yapılan konutlara dair maliyet ve kredi açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremzedeler için İzmir'de inşa faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yılbaşında da konut teslimleri yapacağız ve kalan konutların inşaatlarını tamamlayacağız. İzmir'de inşa ettiğimiz konutları ilk 24 ay ödemesiz kalanları 20 yılda ödeyecekler. 2+1 konutlar 160 Bin TL ile 180 Bin TL, 3+1 konutları ise 220 Bin TL ile 280 Bin TL arasında fiyatlarla satın almalarına imkan vereceğiz. Maliyetlerin çok altında fiyatlarla vereceğimiz bu konutların vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN EKONOMİ AÇIKLAMALARI

Türkiye ekonomisinde son durumu değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye geçtiğimiz 19 yılda çok hızlı bir değişim yaşamıştır. Milletimizin hak ve refahına yönelik değişimler kolay olmamıştır. Milli iradenin üstünlüğünü tanımak yerine tek parti faşizmini öne çıkarmak isteyenler hep olmuştur. Bu işin ekonomik boyutu vardır. Yıllarca yüksek maliyetlerle borçlanan ülkelerden birisi olduk. Bunları da yatırımlarda kullanmadılar. Son 19 yıldaki güçlü irade ile bu mücadeleyi verebilecek imkana kavuştuk. 

Ülkemizde ekonomik sıkıntılar elbette vardır. Öncelikle sorunun adını doğru koymamız gerekir. Enflasyonun olduğu yerde yatırım olmayacağı için dengeler bozulur. Kurdaki rekabet gücü yatırımda artışa neden olur. Ülkemizde yaşanan da tam da budur. Kimi bu konuda faizi arttırmış, kimi dövize sarılmış kimi de başka yollara başvurmuştur. Dünyada ekonomik işleyişin klasik iktisat teorileriyle açıklanamadığını bilmemiz gerekir. Geçmişte büyük krizler yaşayan küresel ekonomiler salgın süreciyle izlenen politikalarla handikaplar şu anda aşılabilmiş değildir. 

İmalat sanayisinde küresel bir duraksama olduğu bir gerçektir. Araştırmalar ABD'deki şirketlerin yüzde 17'sinin aldıkları kredilerin faizini bile ödeyemecek hale geldiklerini gösteriyor. Dünya borsalarındaki şişkinlik fazla paranın yön bulamamasından kaynaklanıyor. Bu da ciddi enflasyona neden olmamaktadır. Üretici enflasyonu tüm dünyada yükseliyor. Gelişmiş ülkelerin küresel ekonominin mevcut işletişinde radikal hareketler olmadığı müddetçe faiz artırımına gitmeleri zor görünüyor. 

EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI AÇIKLAMASI

Karşımızdaki ekonomik tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Ya yatırımdan vazgeçecektir ya da kendi önceliklerimizle yola çıkıp tarihi bir mücadeleyi göze alacaktık. Biz mücadeleden yana tavır belirledik. Finansal kriz yönetimlerinde çok tecrübeli bir ülke olarak fırsatları değerlendirmekte kararlıyız. Türkiye'ye kur, faiz ve fiyat artışları üzerinden bir oyun oynanıyor ve kendi hamlemimizi yapıyoruz. Ülkemize bunca tuzaktan nasıl çıkardıysak bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkaracağız. 

YATIRIM VE BÜYÜME ODAKLI EKONOMİ POLİTİKASI

Önceliğimiz olan istihdamı arttırmanın yolu yatırımdan, büyümeden geçmektedir. Biz geçmişte uzunca bir süre denenip sonuç alınamamış yüksek faiz düşük kur döngüsü yerine yatırım ve büyüme odaklı bir politikayı uygulamakta kararlıyız. Politika faizinin düşük tutulmasını da bundan dolayı memnuniyetle karşılıyoruz. Büyümeyi bunun için önemsiyoruz. Felaket tellallarının gürültülerini bunun için dikkate almıyoruz. 

Kurdaki yükselişleri bahane ederek fahiş fiyat artışı yapanlara da göz açtırmayacağız. Bu politika ile biz ne yaptığımızı ve sonunda ne elde edebileceğimizi gayet iyi biliyoruz. Bu politikayı bir anda uygulamaya sokmuş değiliz. Bugünlere uzun yıllardır hazırlık yapmıştık.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Döviz ve dolar kuru açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bireysel yatırımcıların ve geliri dövizle olmayanların dolar üzerinden borçlanmasını engelledik. Ülkemizin çözüm üretme yeteneğini geliştirdik. Bugün ülkemizde bireylerin döviz borcu değil bankalarda ver yastık altında ciddi döviz birikimleri var. Bütçe performansımız oldukça yüksek bir seviyededir. Büyük altyapı projelerini önemli ölçüde bitirdik. Acil finansman imkanlarımız da vardır. Yap işlet devret modeli ile kamu finansmanına ekstra yükler yüklemiyoruz. Karadeniz'de bulduğumuz doğalgaz en önemli döviz giderimize dair çözüm ümitlerimizi güçlendirdi. Son aylarda cari denge fazla veriyor ve bu da bizim attığımız adımlarımızın doğru olduğunu gösteriyor. 

FAİZ VE ENFLASYON VURGUSU

Faiz sebeptir ve enflasyon neticedir. Enflasyon sadece parasal daralma ile düşürülemez. Ülkemizi mandacı iktisatçıların arzuladığı şekilde küçültecek politikaları reddediyoruz. Sorunlarımızı kendi çözümlerimizle aşacak adımları atıyoruz. Uyguladığımız bu politika ile kürsel finans çevrelerinin şimşeklerini üzerimize çektiğimizin elbette farkındayız. Ancak ülkemizin ekonomik kurtuluşu için bu mücadeleyi vermemiz gerektiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki aylardan sonra bu politikaların müspet sonuçlarının vatandaşlarımıza yansıyacağını göreceğiz.” dedi.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE AŞI AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgını ile alakalı olarak da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın ile alakalı olarak tedbiri elden bırakmamız gerektiğini hazırlatmamız gerekiyor. Avrupa'da kısmi kapanmaların olduğu bu dönemde bizim biraz daha tedbirli davranmamız gerekiyor. Okullarımız açık ve bir kısıtlamamız yok. Aşılamaya büyük bir önem vermemiz gerekiyor. Tedbirli oldukça salgından daha önce olduğu gibi etkilenmeyeceğimizi ümit ediyorum. Aşı olmayanlar lütfen aşılarını olsunlar.” ifadelerini kullandı.

BEKLENEN ASGARİ ÜCRET SÖZLERİ!

Asgari ücret Zammına dair de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yağışın bol ve bereketli olduğu bir mevsim geçirerek tarımsal üretimi arttırmayı ümit ediyoruz. Dünyanın 206 ülkesine tarım ürünü gönderebilen bir ülkeyiz. Kamu işçileri ve memurların ücretlerindeki artışlarla başlattığımız politikamızı asgari ücrette de uygulayacağız ve bu gelirleri yükselteceğiz. Sosyal yardımları hiç olmadığı kadar kapsamlı hale getiriyoruz. Büyük altyapı projelerimizi milletimizin hizmetine sunmak için yağmur çamur demeden çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@