Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Asgari Ücrete Zam Açıklaması: Ne Var, Ne Yok Dedi!

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği Temmuz'da ara zam ek enflasyon zammı hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika asgari ücrete zam açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Asgari Ücrete Zam Açıklaması: Ne Var, Ne Yok Dedi!

Hatırlanacağı üzere asgari ücrete 2022 yılı için rekor zam yapılmış, enflasyonda yaşanan yükseliş nedeni ile yüzde 50 üzerinde zam yapılarak 4 bin 250 TL seviyesine çekilmişti. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan toplantıların ardından ortak karar alınmış, alınan zam kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısı ile tarafların huzurunda duyurmuştu.

Yapılan zam o tarihte büyük sevinç yaratsa da yine de 1 Ocak 2022 tarihinde başlayan doğalgaz ve elektrik zamlarını takip eden zam yağmuru ile ne yazık ki sevinç kısa sürmüştü. Asgari ücrete yapılan zam enflasyon karşısında büyük bir hızla erimeye başlarken yaşanan düşüş neden ile asgari ücrete ara zam ve Temmuz'da enflasyon zammı yapılması beklentisi oluşmuştu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM SON DAKİKA! 40 ZAM HESAPLAMA KAÇ TL OLUR?

Asgari ücrete Temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanacak olan son enflasyon rakamı ile beraber netleşecek olan 6 aylık enflasyon farkı zammı ile yüzde 40 oranında artış yaşanacağı dile getiriliyordu. Konu hakkında bir son dakika açıklaması da Türk-İş Başkanı Ergün Atalay tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile asgari ücrete zam konusunda toplantı yapan işçi sendikası başkanı Atalay çalışanları yakından ilgilendiren açıklamada bulundu.

erdoğan asgari ücrete temmuz da zam var mı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a zam beklentisini aktardıklarını belirten Atalay Cumhurbaşkanı'nın kendilerini dikkatle dinlediklerini "ben yaşananların farkındayım ve çalışmalarımız var" dediğini "Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım" dediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise kendisine "Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi" diyerek kapıların kesin olarak kapatılmadığını söyledi.

erdoğan asgari ürcet zam duyurusu

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 TEMMUZ'DA NE KADAR OLACAK?

Kamuoyunda son dönemde sık sık konuşulan yüzde 40 oranındaki zam iddialarının gerçekleşmesi durumunda 4 bin 250 TL olan asgari ücret 1.700 TL zamlanacak ve 5 bin 950 TL olarak ödenmeye devam edecek. Söz konusu zammın yapılıp yapılmayacağı TÜİK tarafından Temmuz ayının ilk haftası içerisinde açıklanacak olan enflasyon rakamının ardından netlik kazanacak. Enflasyonun yüksek çıkması durumunda zam ihtimali artacak.