Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eleştirisi Sonrası Konut Kredisi Faizleri! 120 Ay Vadeli Yeni Ödeme Planları

Konut kredisi faiz oranları düşecek mi? Özel bankalardan faiz indirimi gelecek mi? En düşük faiz oranı hangi bankada? Güncel faiz oranları ve Erdoğan açıklamalarının önemli bölümleri.

Finans 27.01.2022 - 10:21 27.01.2022 - 10:21 Mustafa Karagöz

Kamu bankaları ile özel bankaların sağladığı 120 ay vadeil konut kredisi faiz oranlarında büyük farklar bulunuyor. Bankalar arasında oluşan bu farklar nedeniyle müşteriler kredi kullanımlarında özel bankalar yerine devlet bankalarını tercih ediyor. Uzun süredir devam eden yüksek faiz makası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a soruldu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖZEL BANKALARA KREDİ FAİZ ELEŞTİRİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm kredi paketlerine ilişkin genel bir değerlendirmede bulundu. Canlı yayınlanan bir programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine sorulan kredi faiz oranları sorusuna yanıt verdi. Kamu bankaları ile özel bankaların kredi faiz makaslarının çok açık olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankalara eleştiride bulundu. O bankaların halen sömürü düzenine devam etmek istediklerini söyleyen Erdoğan, düşük faizli kamu bankalarının tercih edildiğini söyledi.

Kredi faiz oranlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gelen bu açıklamanın ardından ise bazı bankalarda konut kredisi maliyetleri değişti. Konut kredisinde oluşan son faiz tablosu ise bankaların sundukları olanaklar yenilendi. 

Devlet Bankalarının Konut Kredisi Faizleri

Devlet bankalarının çok uzun zamandır devam eden 120 ay vadeil konut kredisi kampanyaları devam ediyor. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'tan kredi kullanacak olan bir müşteri sıfır ev alımları için yüzde 1.20, ikinci el ev alımları için ise yüzde 1.29 faizli kredi olanaklarından yararlanacak. 

konut kredisi faizleri 27 ocak1,

Özel Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında birçok bankanın yüzde 2.00 bandının üzerinde durmaya devam ettiği görülüyor. Devlet bankalarının halen geçerli olan yüzde 1.20 faizli kampanyasına çok uzak olan özel bankalarda son tablo şöyle;

120 ay vadeil ödeme planıyla Akbank yüzde 2.02 aylık faiz oranıyla, Yapı Kredi Bankası yüzde 2.05 faiz oranıyla, ICBC Bank ise yüzde 2.07 faiz oranıyla konut kredisi sağlamakta.

konut kredisi faizleri 27 ocak

Bunun dışında İş Bankası'nın konut kredisi faiz oranı yüzde 2.15 olark uygulanırken İng Bank faiz oranını yüzde 2.19 olarak güncelledi. Müşterilerine 240 ay vade sağlayan garanti BBVA ise yüzde 2.21, 360 ay vadeli konut kredisi paketi olan Şekerbank ise yüzde 2.30 faizle konut kredisi veriyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@