Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Son Dakika Dolar Kuru Ve Ekonomi Açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir son dakika açıklaması yaparak dolar kuru hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu. 

Finans 26.10.2021 - 21:11 26.10.2021 - 21:15 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti nedeniyle yerine vekalet eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dolar kuru ve ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dolar kurunun yükselişlerine dair yorumlarda bulunan Fuat Oktay, Türkiye'nin ihracatta elde ettiği başarıların cari açık üzerinde net şekilde görüldüğünü belirtti. 

DOLAR KURUNUN YÜKSELİŞ NEDENİ DOLAR ENDEKSİ

Dolar kurundaki yükselişlerin yalnızca Türkiye'de yaşanan bir gelişme olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dolar kurundaki yükselişleri doğru anlayabilmemiz için dolar endeksine bakmamız gerekir. Karşımızda Mayıs ayından beri yükseliş trendinde olan bir dolar endeksi var. Pek çok ülkede olduğu gibi biz de bu durumdan etkilendik. Bundan dolayı dolar kurunda yükselişler meydana geliyor.” dedi. 

İHRACAT RAKAMLARI ARTIYOR

Türkiye'nin ihracat rakamlarının oldukça sevindirici olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İhracat rakamlarımızla önemli bir başarı elde ettiğimizi görüyoruz. Bunda pandemi sürecinde üretime devam etmemizin büyük etkisi var. Bu yılın Ocak – Eylül dönemini dikkate aldığımızda bir önceki yıla göre ihracat gelirlerimizin yüzde 36 oranında arttığını görüyoruz. Bu cari açığımıza iyi bir şekilde yansımakta ve cari açığımız azalmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

DOLAR KURU NE KADAR OLDU?

Dolar kurunun fiyatlamasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Büyükelçi krizi ile oldukça yükselen dolar kuru ardından sorunun Türkiye lehine çözülmesi ile düşüş eğilimine girmişti. 9,50 TL'nin altına gerileyen dolar kuru bu akşam saatlerinde ise yeniden yükselişe geçti. Şu anda dolar kuru 9,54 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. 

Dolar kurunun haftanın geri kalanında ne şekilde fiyatlanacağı merak ediliyor. Veri akışlarına göre fiyatlanması beklenen dolar kurunun şu andaki seviyelerde haftayı kapatması ekonomistlerin ortak görüşü oldu. Bu konuda yaşanacak gelişmeler piyasalar tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@