Daire Nedir, Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daire tanım itibariyle bir bina içinde bulunan bağımsız bölümlere verilen addır. Peki, daire alırken nelere dikkat edilmelidir?

EMLAK TERİMLERİ 23.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Daire tanım itibariyle bir bina içinde bulunan bağımsız bölümlere verilen addır. Peki, daire alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bir evin daire olabilmesi için bir bina içinde başka bağımsız birimler ile beraber bulunuyor olması gerekir. Bu tanımdan hareketle örneğin müstakil bir eve daire denemez.Ancak genellikle müstakil bir ev veya köşk gibi büyük bir malikâne içinde kendi banyosu ve yaşam alanı bulunan birimlere veya başka bir deyişle büyük odalara da daire adı verilir. Yine son dönemlerde oldukça yaygın olduğu üzere içerisinde yaşam alanı veya bir mutfak gibi birimler bulunan büyük otel odalarına da daire adı verilmektedir.Daire Nasıl Tanımlanır?Daire bir bina içindeki bağımsız bölüm olarak tanımlandıktan sonra binanın alım satım veya kiralama işlemleri de bu tanımdan hareketle düzenlenebilir. Nasılsa müstakil bir evin alım satım sözleşmesi kanunlar ile çerçevesi çizilmiş ise aynı şekilde daire alım satım sözleşmesi de bağımsız bir birim olarak şeklen bellidir.Daire tapu tanımında kat mülkiyetli ve kat ittifaklı olarak iki şekilde tanımlanır. Kat mülkiyetli bir dairenin bağımsız ve binadaki diğer daireler ile ilişkisi olmayan bir tapusu vardır. Genellikle krediye en uygun daireler bunlardır. Kat ittifaklı daireler ise tapu sahiplerinin dairede değil de dairenin bulunduğu arazideki paylarını gösterir. Her ne kadar sahiplik söz konusu ise de bu sahiplik daire ile ilgili değil arsa ile ilgilidir.Daire Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Daire alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus dairenin banka kredisine uygun olmasıdır. Bu siz kredi ile almasanız bile evin genel prestiji açısından önemlidir.Diğer yandan daire fiyatları pek çok farklı değişken tarafından belirlenir. Bunların en başında dairenin konumu yer alır. Özellikle iyi bir konum dairenin değerini arttırabilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@