Denizbank Genel Müdürü Ateş'ten Son Dakika Mevduat Faizi, Banka Kredileri, Enflasyon, Kur ve Faiz Açıklaması Geldi!

Piyasada yaşanan oynaklığı değerlendiren Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş önemli açıklamalarda bulundu. 32 günlük vadeli mevduat faizi, banka kredileri, enflasyon ve döviz kurları açıklaması!

Finans 25.11.2021 - 17:03 25.11.2021 - 17:03 Gülcan Özer

Piyasalar yaşanan döviz şoku ile büyük dalgalanma yaşarken konu hakkında bir değerlendirmede Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından yapıldı. Ateş Bloomberg HT kanalında yapmış olduğu açıklamasında tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de istikrarın önemli olduğunu belirterek kurdaki artışın kendilerini de olumsuz etkilediğini söyledi. 

Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı ile güven verdiğini belirten Denizbank Genel Müdürü Ateş bankaların sahip oldukları sermayeyi Türk Lirası olarak tuttuklarını, kurda yaşanan artışların bu nedenle banka sermayelerini azalttığını, dolar karşısında yaşanan bu azalışın da kaldıraç imkanlarını sınırlandırdığını dile getirdi. 

DENİZBANK GENEL MÜDÜRÜ ATEŞ'TEN SON DAKİKA FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ!

Canlı yayında önemli çok sayıda konu hakkında açıklamalarda bulunan Ateş "Bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yüzde 15-16 aralığına kadar geri çekildi. Yaşanan bu düşüşe bağlı olarak bankalar kredilerini de yüzde 20 seviyesinin altına kadar çekti. Ben KOBİ'lere yönelik olarak yeni bir Kredi Garanti Programı açıklanarak destek verilmesini bekliyorum. 

İthalatımız hala 250 milyar dolarda. Önemli kısmı da enerji. Kurun enflasyona geçişkenlik etkisi var. Kur artışı maliyetlere, maliyetler de fiyatlara yansıyor. İstikrar çok önemli. Kur - faiz- enflasyonun dengeli gitmesi bankacılık sektörü için de büyük önem teşkil ediyor. Hiçbir banka için şu anda açık pozisyon yok. Bankaların tümü sermaye yeterlilik açısından güçlü bir duruş sergiliyor. İleride döviz kurlarında istikrar elde edilmesi hepimiz için büyük önem taşıyor" dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@