Deprem Yaratan Faiz İndirimi Sonrası Şok Değerlendirme! Merkez Bankası 600 Baz Puan Daha Faiz İndirimi Yapacak!

Merkez Bankası'nın piyasalarda deprem etkisi yaratan faiz indiriminin ardından bundan sonra yaşanabilecek gelişmelere ilişkin Capital Economics'ten çok çarpıcı bir değerlendirme geldi. 

Finans 27.09.2021 - 18:32 27.09.2021 - 18:43 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Eylül ayı toplantısından 100 baz puanlık faiz indirimi kararı çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanan faiz indirimi kararı ile politika faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e düşürülmüştü. Sürpriz olarak değerlendirilen bu kararın ardından piyasalarda adeta deprem etkisi yaşandı. Dolar kuru hızlı şekilde yükselirken Borsa İstanbul'da da değer kayıpları hızlandı. Bu haftadan itibaren ise piyasalar toparlanma eğilimi gösterdi.

SÜRPRİZ FAİZ İNDİRİMİ İÇİN ŞOK RAPOR

Piyasaları derinden sarsan faiz indirimine ilişkin yabancı finans kuruluşlarından yeni değerlendirmeler de gelmeye başladı. Capital Economics tarafından yeni bir rapor yayınlanarak Merkez Bankası'nın faiz politikasında yaşanabilecek gelişmeler ile alakalı analizler yapıldı. Faiz indiriminin 100 baz puanda kalmayacağını ifade eden  Capital Economics analistleri şok eden bir değerlendirme yaptılar.

FAİZ İNDİRİMLERİ SÜRECEK

Gelecek aylarda da faiz indirimlerinin devam edeceğini bildiren analistlerin son raporunda detaylar oldukça dikkat çekti. Analist jason Tuvey imzası ile yayınlanan rapora göre Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine kesinlikle devam edeceği ve bu durumun Türkiye'ye olan sermaye akışına darbe vuracağı değerlendirmesinde bulunuldu. 

600 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNİ

Capital Economics tarafından yapılan değerlendirmeye göre Merkez Bankası 2022 yılının ilk yarısının sonuna kadar 600 baz puan daha faiz indirimi yapacak. Bu faiz indirimlerinin ardından politika faizi yüzde 18'den yüzde 12'ye indirilecek. Bu şekilde yapılacak olan faiz indirimi ile Türkiye ekonomisinin ciddi sarsıntılar geçirebileceği yorumlarında bulunuldu. 

DOLAR KURU TAHMİNİ

Capital Economics raporunda dolar kuruna yönelik de bir tahminde bulunuldu. Yapılan tahmnlere göre 2022 yılının sonunda dolar kuru 10,50 TL olacak. Bu şekilde dolar kurunun yükseliş ivmesinin faiz indirimlerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı devam edeceği bildirildi. Dolar kurunda yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde yüzde 20'ye yakın yükseleceği analizi yapıldı. 

Merkez Bankası'nın para politikasında değişikliğe gitmesi ve manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonu esas alması üzerine Türkiye ekonomisinde kartlar yeniden dağıtılmış oldu. Türk lirasının kırılganlığını arttıran bu gelişme üzerine Türkiye ekonomisi yatırımcılara daha az güven vermeye başladı. Bu durumda Türkiye ekonomisinin sürpriz gelişmelere açık olduğu bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@