Devlet Faturalara El Attı Kendi Ödeyecek! PTT'den Borçlar Kapatılacak Ocak Şubat Mart Başvuruları Açıldı

Askıda fatura desteği yanında devlet doğalgaz, elektrik faturalarına destek sağlayacak. Belediye başkanlıkları ise su faturalarına yardım ediyor. İşte 2022 doğalgaz, elektrik, su devlet destekleri.

Finans 12.01.2022 - 09:26 12.01.2022 - 09:29 Mustafa Karagöz

2022 yılı sosyal yardım programları sil baştan yenilendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile Bakanı Derya Yanık ve diğer ilgili bakanlar tarafından yapılan açıklamalar ile bu desteklerin tamamı açıklandı. İlk müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelirken vatandaşların merakla beklediği doğalgaz desteği açıldı. Bu destek ile birlikte vatandaşlara aylık düzenli yardım sağlanacak. Doğalgaz desteğinin yanında devletin devam eden elektrik fatura desteği de bulunuyor. Su faturaları için de belediye başkanlıkları devrede. 

PTT'DEN AYLIK ELEKTRİK YARDIM PARASI

PTT üzerinden sağlanan elektrik yardım parası Aile Bakanlığı tarafından ödenir. Ödemeler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanırken başvurular da yine bu kurumlara yapılır. Elektrik yardım parası hanede yaşayan vatandaşların sayısına göre ödenir. Örneğin 2021 yılında 1-2 kişilik ailelere 64 TL aylık elektrik desteği sağlanırken 5 veya üzerinde kişi olan ailelere 137 TL destek sağlandı. 

Elektrik yardım parası ödemeleri için başvuruda bulunan vatandaşlar için inceleme süreci başlatılır. Kendi ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunacak olan vatandaşlar onay almaları durumunda her ay destek alacaklar. Destek ödemeleri PTT hesabına tanımlanacak. Örneğin bir aileye 137 TL yardım tanımlanması durumunda bu tutar her ay faturadan düşecek. 200 TL elektrik borcu olan ailenin faturasından 137 TL düşecek ve geriye kalan 63 TL ödenerek fatura ödemesi tamamlanacak. 

fatura yardımı 2022

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURULARI E-DEVLET'TEN

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdelediği doğalgaz yardım parası için detayları açıkladı. Şuan çalışmaların devam ettiğini ilan eden Bakan Yanık vatandaşların Şubat ayından itibaren e-Devlet kanalından başvurularını yapacaklarını açıkladı. Başvuruların ardından ise ödemeler Mart ayında başlayacak. 

Yardım ödemesinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi verilmezken beklenti elektrik desteğinde olduğu gibi PTT üzerinden belli bir limit tanımlanması şeklinde. Kart ile gaz alanlara PTT'den limit tutarınca gaz verilmesi, faturalı olanlara ise faturanın ödenmesi şeklinde olabilir. Detaylar önümüzdeki günlerde bakanlık tarafından açıklanacak. 

fatura 2 yardımı 2022

SU YARDIMI ALMAK İÇİN

Su faturasında zorlanan aileler belediye başkanlıklarının yardım birimlerine başvuruda bulunabilirler. Çoğu belediye su fatura yardımı sağlamaktadır. Sizin belediyenizde de yardım sağlanıyorsa başvuruların ardından onay süreci ve ardından aylık destek ödemeleri başlayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@