Devletten Fırsatçılara Şok Darbe: Şekerin Çuval Fiyatına Büyük İndirimi Tarım Bakanlığı Açıkladı!

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı son günlerde yükselen şeker fiyatlarına müdahale etti. Yapılan açıklama ile şekerin çuval fiyatına yüzde 30 indirim yapıldığı açıklandı.

Finans 24.03.2022 - 14:45 24.03.2022 - 14:45 Gülcan Özer

Şeker fiyatlarına dev indirim resmen açıklandı! Yükselen şeker fiyatlarına son dakika müdahalesi Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından yapıldı. Bugün öğlen saatlerinde Ticaret Bakanlığı şeker fiyatlarında yükselişe neden oldukları iddia edilen şeker fabrikaları hakkında soruşturma açtığını duyurmuştu. Tarım Bakanlığı ise şeker fiyatlarını düşürdüğünü ilan etti. 

Şekerin çuval fiyatı son dönemde üst üste gelen zamlar ile 800 liraya kadar fırlamıştı. Yaşanan bu yükseliş market raflarına da yansımış, pek çok markette hem şeker fiyatları rekor oranda zamlanmış hem de şeker kıtlığı spekülasyonu ile market rafları boş kalmıştı. Bugün itibari ile 2 bakanlık peş peşe yapmış olduğu açıklamalar ile şeker fiyatlarına müdahale etti. 

50 KG ŞEKERİN ÇUVAL FİYATI İÇİN BAKANLIK İNDİRİM YAPTI! 

Ticaret Bakanlığı tarafından denetim açıklaması yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığı ise spekülasyonlara geçit vermeyeceğini açıklayarak şeker fiyatlarına indirim açıklamasında bulundu. 

tarım bakanlığı şeker indirimi açıkalası

Yapılan açıklamada "Bu bağlamda, Türkşeker'in uyguladığı Raf Fiyat Garantili (RFG) sistem ile nihai tüketici uygun fiyatlarla şekere ulaşabilmektedir. Ancak imalatçı firmaların şeker tedarikinde birtakım zorluklar yaşadığı da bilinmektedir. Bakanlığımız şeker üreticisi firmalara gerekli uyarıları yapmış, neticesinde özel sektördeki bazı firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL'den 575 TL bandına indirmiştir. Bu fiyatların kalıcı hale dönüşmemesi durumda bakanlığımız piyasanın dengede kalması için gerekli tedbirleri alacak ve üretici firmaların uygun maliyetle şeker tedarik etmesini sağlayacaktır. Türkşeker elindeki şekeri başta küçük üreticiler olmak üzere Ramazan ayı öncesi imalatçı tüm firmalara kapasite raporları dikkate alınarak hızlı bir şekilde arz edecektir" denilerek şeker fiyatını 800 TL'den 575 TL bandına çektiğini açıkladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@