Devletten Kredi Müjdesi Resmi Gazete İle Yayımlandı! Erdoğan İmzaladı, 18 Banka 0.88 Faizle 400 Bin TL Kredi Verecek

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin bekledikleri müjdeli haber geldi. 2 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kentsel dönüşüm konut kredisi 2022 ne kadar oldu?

Finans 02.02.2022 - 08:05 02.02.2022 - 08:06 Gülcan Özer

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5144), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 02 Şubat 2022 Tarihli ve 31738 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanarak bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına verilen destek iki katına çıkarıldı. 

Evini kentsel dönüşüme vermek isteyen ev sahipleri ile oturduğu evi kentsel dönüşüme giren kiracıların yararlanabildiği devlet destekli konut kredisi paketinde uygulanan kredi üst limiti arttırıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile protokol imzalayan 18 banka arasında yapılan anlaşma kapsamında vatandaş düşük faizli kredi çekme imkanına kavuşacak. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ 2022 NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanan 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında 2022 kentsel dönüşüm kredisi limitleri belirlenmiş oldu. Kentsel dönüşüme verilen destek kredi limitlerine de yansıdı, rakamlar iki katına çıkarıldı.

kentsel dönüşüm kredisi 2022 kararı

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile protokol imzalayan 18 banka ise şu şekilde açıklandı;

Akbank, 

Albaraka Türk, 

Alternatif Bank, 

Denizbank, 

QNB Finansbank 

Garanti BBVA Bankası, 

Halk Bankası, 

ING Bank, 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 

Türk Ekonomi Bankası TEB, 

Emlak Katılım Bankası, 

Türkiye Finans Katılım Bankası, 

İş Bankası, 

Şekerbank, 

Vakıfbank, 

Yapı Kredi, 

Ziraat Bankası, 

Ziraat Katılım Bankası.

18 banka listesi

EN UYGUN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ HANGİ BANKADA?

Bankaların konut kredisi faiz oranları değişkenlik gösterdiği için bakanlık destekli konut kredisi faiz oranları da bankalara göre farklılıklar göstermektedir. Güncel faiz oranları dikkate alındığında bugün itibari ile en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olarak öne çıkarken en düşük kentsel dönüşüm kredi oranı yine bu banka tarafından uygulanan yüzde 0.88 faiz oranı olarak öne çıkmaktadır. 

vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi-1

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR?

1999 senesinde meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması adına Türkiye genelinde büyük bir kensel dönüşüm seferberliği başlatılmıştı. Deprem yönetmeliği çıkarılmadan önce yani 1999 senesi ve öncesinde yapılan binalar riskli binalar olarak ilan edilirken bu binaların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması için devlet desteği sağlanacağı ilan edilmişti. 

Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında bu kapsamda konutlarını yeniden inşa etmek isteyen ev sahiplerine, riskli yapı olarak tespit edilen binada en az 1 senedir oturan kiracılara ve ayni hak sahiplerine, oturduğu evi riskli yapı olarak tespit edilen ve bu nedenle farklı bir ev almak isteyen kişilere kentsel dönüşüm konut kredisi ödemesi yapılmasına karar verilmiştir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@