Dijital Türk lirası piyasaya çıkmaya hazırlanıyor! Kimler, nasıl kullanacak?

TCMB ve HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK iş birliği ile üretilecek olan dijital Türk lirası piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Peki, dijital Türk lirasını kimler kullanacak?

Finans 05.05.2022 - 15:31 05.05.2022 - 15:31 Büşra Uluşen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Banjası (TCMB) ve Türkiye'nin en büyük teknoloji kuruluşlarının ortaklaşa yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi için pilot uygulama başlıyor. 

Dijital Türk Lirası için nefesler tutuldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığı ile sürdürüle Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor. Teknolojiyi yakından takip eden ve dijital çağa ayak uyduran TCMB dijital Türk Lirası üretebilmek için yerli teknoloji firmalarıyla birlikte çalışma kararı aldı.

Geçtiğimiz yıl protokolü imzalanan proje için çalışmalar hızla sürerken, Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi'nde HAVELSAN, Dijital Türk Lirası Ağı için gerekli altyapının hazırlanması, bu ağ için ise Dağıtık Defter Platformu'nun kurulumunun yapılması gibi gerekli sorumluluklar üstlenildi. 

Dijital para nasıl kullanılacak, güvenli mi?

Dijital paraların nasıl kullanılacağı ve güvenlik konusu oldukça merak ediliyor. Bu noktada devreye giren HAVELSAN, dijital Türk lirası devreye geçmeden önce siber güvenlik testlerini sağlayacak. Böylelikle dijital paranın tam güvenliğinin sağlanabilmesi adına saldırı tespiti, olay izleme ve analiz, zafiyet denetimi, güvenlik analizi ve sızıntı algılama gibi testler uygulanacak. 

Dijital Türk Lirası ne zaman kullanılacak?

Hayata geçirilmekte olan dijital Türk Lirası için pilot uygulama kademeler halinde yapılacak. İlk olarak Dijital Türk Lirası Ağı tesis edilerek dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Dijital Türk Lirası kullanımının önce iş birliği yapan kurumların çalışanları tarafından pilot uygulama olarak kullanılması ve çalışanların kendilerine tanımlanacak dijital cüzdan ile bu para ile alışveriş yapma imkanı tanınacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@