Dipten Dönen Altın Rotasını Yukarıya Çevirdi! Gram, Çeyrek Altın Fiyatı, 22 Ayar Bileziğin Gramı Ne Kadar, Kaç TL Oldu?

FED tarafından yapılan agresif açıklamalar ile büyük kayıp yaşayan altın fiyatları adeta erime yaşamıştı. Yaşanan süreçte ilk şoku atlatan altın yeniden yönünü yukarı çevirdi. 18 Mayıs 2022 fiyatları!

Finans 18.05.2022 - 11:18 18.05.2022 - 11:18 Gülcan Özer

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan faiz kararı ve Powell tarafından yapılan agresif açıklamalar ile dolar kurunda büyük bir dalgalanma yaşanmış, yükselen dolar kuru altın fiyatlarını baskılamıştı. Doların güçlenmesi ile altın düşüşe geçmişti. Erime yaşayan altın fiyatları adeta yeniden küllerinden doğdu ve yükselişe geçti. 

Dolar kurunda yaşanan yükselişten destek alan gram altın ve çeyrek altın fiyatında yükselişi desteklerken dün son 3,5 ayın en düşük seviyesini gören ons altının fiyatı da gelen fırsat alımları ile toparlandı. Altında son durum ne, altın fiyatları neden düştü, düşüyor, altında son durum ne?

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ, ALTININ FİYATI NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

FED tarafından yapılan açıklamalar ile dolar kurunda yaşanan yükseliş altını dibe çekmişti. Yapılan agresif açıklamalar ve şahin mesajlar ile dolar kuru güçlenirken, yaşanan yükseliş ABD tahvil faizlerinin de yukarı yönlü hareket etmesine neden olmuştu. Ons altının son 3 ayın en dip noktasına düşmesine neden olan gelişmeler sonrasında gelen tepki alımları ile ons altının fiyatı yeniden yükselişe geçti ve 1.815 dolar seviyesine ulaştı. 

altın fyiatları 18 mayıs

Hem ons altının hem de dolar kurunun yükselmesi ile gram altında yükseldi ve 931,28 TL alış, 931,46 TL satış seviyesine ulaştı. Çeyrek altının alış fiyatı 1.523 TL seviyesine yükselirken satış fiyatı ise 1.540 TL oldu. 

18 mayıs altın fiyatları

22 ayar altının gram fiyatı 849,52 TL olurken, satış fiyatı ise 877,53 TL oldu. Altın fiyatlarında dolar kurundaki pozisyon, enflasyon rakamları, merkez bankalarının faiz kararları ve ekonomik veriler takip edilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@