Dolar Alev Aldı, TL Karşısında Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı! Kur Neden Yükseldi, Yükseliyor?

Haftanın son işlem gününde dolar kuru yükselişini sürdürdü. Tüm zamanların en yüksek seviyesi rekoru bir kere daha kırıldı. Dolar kuru neden yükseliyor, yükseldi, yükselmeye devam eder mi, kaç tl oldu

Finans 08.10.2021 - 11:30 08.10.2021 - 11:38 Gülcan Özer

Amerika tarafından açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi dolar kuru adeta alev aldı ve büyük bir hızla yükselişe geçti. Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık faiz indririmi hamlesi sonrasında hızla yükselen dolar kuru 8.95 TL seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. 

Bugün piyasalarda yaşanan dalgalanma ile yeniden yönünü yukarıya çeviren dolar kurundan yeni rekor haberi geldi ve dolar kuru anlık olarak 8,97 TL seviyesini test ederek bir kere daha tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırmış oldu. 1 dolar 9 TL sınırı için direnen Türk Lirası dalgalanmaya devam etti. 

DOLAR 9 TL SINIRINA DAYANDI! 8 EKİM 2021 CUMA GÜNÜ DOLAR BUGÜN NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Piyasalarda yaşanan gelişmeler Türk Lirası'nın da içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkilemeye devam ederken Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi hamlesi de TL'de yaşanan değer kaybını hızlandırdı. Bugun ABD'de açıklanacak olan istihdam verileri öncesinde piyasalarda tansiyon yükselirken TL negatif ayrıştı. 

8-ekim-2021-dolar-kuru

Dolar kuru 8 Ekim 2021 Cuma günü 8,9728 TL seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu bir adım ileriye taşıyarak 9 TL bandına iyice yaklaştı. ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı yaşandığı görüldü. Bu seviyeyi test eden dolar kuru anlık olarak 8,96 TL bandında işlem görmeye devam ediyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, TÜRK LİRASI TL NEDEN DÜŞÜYOR, DEĞER KAYBEDİYOR?

Dolar kuruna bugün için yaşanan yükselişin en önemli nedeni ABD tarım dışı istihdam verisi olarak gösterildi. Fed’in varlık alımı azaltımı takvimi için vereceği mesaj piyasada endişe yaşanmasıne neden olurken iç piyasada ise Reuters tarafından yapılan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'na Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güveninin azaldığı haberi de TL üzerinde olumsuz etki yarattı. 

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında Eylül ayı enflasyon rakamlarının yükselmesi ile politika faiz oranının üzerine çıkan enflasyon verisi TL'de değer kaybını arttırmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@