Dolar, Borsa, Krediler Kararı Bekliyor! Merkez Bankası Ekim 2021 PPK Faiz Toplantısı Ne Zaman?

Para piyasalarının gözü kulağı Ekim 2021 PPK Faiz Toplantısı kararında. Perki TCMB faaliyet takvimine göre ekim ayı faiz indirimi yada artırımı kararı ne zaman açıklanacak? İşte yanıtı...

Finans 06.10.2021 - 11:01 06.10.2021 - 11:02 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın son faiz toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimi kararı almasının ardından ekim ayı toplantısı büyük önem kazandı. Yeni bir faiz indirimi kararının gelip gelmeyeceği konusunda uzmanlar tahminlerini açıklamaya başladılar. Peki yeni ayın ilk günlerinden itibaren konuşulmaya başlanan karar ne zaman açıklanacak?

EKİM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Merkez Bankası 2021 yılı içinde düzenleyeceği faaliyetlere dair bir takvim yayımladı. İlan edilen takvime göre para politikaları toplantıları her ayın üçüncü haftasında gerçekleştirilecek. Toplantılar standart olup perşembe günü yapılıyor. Ancak bazı özel günlerde bayram tatili, resmi tatil gibi toplantılar bir hafta önce alınıyor. 

Tüm bu gelişmeler ve ön bilgilerin ardından Merkez Bankası tarafından ilan edilen Ekim 2021 PPK Faiz Toplantısı da ayın 3. haftasında gerçekleştirilece. 21 Ekim Perşembe tarihinde gerçekleştirilecek toplantı sabah saatlerinde başlayacak. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği 2021 PPK Ekim Toplantısı sabah saat 10.00'da başlayacak. Toplantının ardından alınan karar ise aynı gün öğleden sonra saat 14.00 itibariyle TCMB'nin resmi kurumsal sitesinden duyurulacak. 

BEKLENTİLER NELER? FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI?

Ekim ayı toplantısı için ay başında yapılan değerlendirmelerde 3 ayrı tahmin yapıldı. JP Morgan, TCMB'nin ekim ayı toplantısında faiz oranını değiştirmeyeceği öngörüsünde bulunurken İsviçre Merkezli USB 2021 sonuna kadar 50 baz puanlık bir indirim olacağını tahmin etti. Barclays faiz tahmininde ise 3 ayrı şekilde 75 baz puanlık indirimlerin olacağını öngördüğünü açıkladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@