Dolar Coştu Akaryakıt Zamlandı! İstanbul, Ankara, İzmir Benzin Ve Motorin Yeni Litre Fiyatları Belli Oldu!

Türkiye’de akaryakıt ürünlerine beklenen dolar kuru zammı belli oldu. Sektör kaynakları tarafından verilen bilgilere göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına yeni bir zam geliyor. 

Finans 26.05.2022 - 18:30 26.05.2022 - 18:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de araç sahibi vatandaşlar yüksek akaryakıt fiyatlarından şikayet etseler de gelişen ekonomik koşullar yeni zamların yapılmasını zaruriyet haline getiriyor. Hem petrol fiyatlarındaki yükselişler hem de dolar kurundaki artışlar akaryakıt zamlarına kapıyı araladı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak benzin ve motorin zamları da belli oldu. 

BRENT PETROL HIZLI YÜKSELİYOR

Dünyada petrol sektörü bir süredir karmaşık bir fiyatlama ile karşılaşıyor. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşından etkilenen petrol sektöründe çok geniş bir bant aralığında fiyatlama yapılıyor. Rusya’nın önemli bir petrol üreticisi olması ve bazı kısıtlamalarla karşılaşması nedeniyle dünya petrol piyasasında taşlar yerinden oynadı. Gelen son verilere göre ise brent petrolün varil fiyatı 117 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Sadece son 24 saat içerisinde brent petrolde meydana gelen fiyat artışının yüzde 2,17 olduğu bildirildi. 

DOLAR KURU 16,30 TL’NİN ÜZERİNE YERLEŞTİ

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde en önemli iki veriden birisi olan dolar kurunda da fiyat yükselişleri kaydedilmeye devam ediliyor. 16 TL’nin altında kalması beklenen dolar kuru artık 16,30 TL seviyesine iyice yerleşti. Bundan dolayı da akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde Türk lirası cinsinden bir yükseliş kaydedildi. Bu maliyetlerin vatandaşlara ne zaman yansıyacağı merakla beklenirken akaryakıt zammı sektör kaynakları tarafından duyuruldu. 

HEM BENZİNE HEM DE MOTORİNE ZAM YAPILIYOR

Akaryakıt ürünlerinde dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’de fiyatlamaya pek müdahale edilemiyor. Geçtiğimiz yıl eşel mobil sistemi uygulanarak fiyat yükselişleri vatandaşlara pek yansıtılmamıştı ama bu sistemden vazgeçilince zamlar yağmur gibi yağmaya başladı. Petrol sektörü kaynaklarından gelen bilgilere göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam geliyor. Benzinin litresine 1,43 TL, motorinin litresine ise 1,38 TL zam yapılacağı bildirildi. Bu zamlı fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Bu gece yarısından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir’de akaryakıt fiyatları güncellenecek. Buna göre benzinin litre fiyatı İstanbul’da 24,28 TL, Ankara’da 24,40 TL, İzmir’de 24,39 TL olacak. Motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 23,47 TL, Ankara’da 23,56 TL ve İzmir’de 23,57 TL olarak uygulanacak.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@