Dolar Euro'yu geçecek diyen Selçuk Geçer, Kasım ayında 1 doların kaç TL olacağını açıkladı!

Dolar kurundaki yükseliş devam ederken ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun göreceği yeni zirveleri açıkladı. Geçer, Kasım ayını işaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Finans 05.06.2022 - 15:14 05.06.2022 - 15:14 Büşra Uluşen

Dolar kuru Aralık 2021'den sonra yeni rekora doğru koşarken haftanın son gününde 16,42 TL'den işlem görüyor. Daha önce ile 18 liraya kadar yükselen dolar kuru, hükümetin kur korumalı mevduat sistemini devreye sokmasıyla 11 liraya kadar gerilemişti.

Ancak son aylarda yükselen enflasyon ve jeopolitik gelişmeler sebebiyle dolar kuru günden güne yukarı yönlü hareketlenmeye başladı. 16,50 lira seviyesini bir çırpıda aşan dolar kuru için ekonomistlerden yeni tahminler geldi. 

Selçuk Geçer 25 TL olacak diyerek net tarih verdi

Dolar kuru yorumlarıyla gündeme oturan ekonomist Selçuk Geçer, Youtube hesabından yeni analizlerini paylaştı. Dolar kurunun yeniden yükselişe geçeceğini belirterek yeni tahminini açıkladı.

Ünlü ekonomist Geçer, dolar kurunun ilk olarak 16.80 TL, ardından da 17 bandını kolayca kıracağını söyleyerek bir sonraki adımın 18 TL olduğunu belirtti. 

dolar-22

Kasım ayında 1 dolar kaç TL olacak?

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararının dolar kuru üzerinde büyük bir baskı oluşturacağını, Fed'in yıl sonuna kadar en az 3 faiz artışı daha yapacağını söyledi. Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmemesi durumunda, Türkiye'de dolar kurunun Euro'yu geçeceğini belirtti. 

Dolar kuru için sonbahar aylarına dikkat kesilen Geçer, yüzde 120 civarında sert bir operasyon bekliyor. Bu operasyonla birlikte ise Eylül'de dolar kurunun 20 TL olacağını ve Kasım ayında ise 25 TL'ye yükseleceğini belirtti. 

Necmettin Batırel de tarih verdi: Dolar kuru çakılacak!

Özgür Demirtaş ile girdiği döviz tartışması sonrasında 'Şakkadanak Necmettin' olarak anılan Necmettin Batırel, yurt dışından gelecek gurbetçilerin kur üzerinde etkili olacağını iddia ederek, Kurban Bayramında büyük Türk Lirası ihtiyacının karşılanması için yoğun miktarda döviz bozdurulacağını, Eylül ayı gelmeden TL'deki kazanımların artarak kurların devrileceğini iddia etti. 

dolar2-7

Batırel, '' Bugün dolarla vedalaşın zira bir daha düştüğünü göremeyeceksiniz, diye ağıt yakanların esamesi okunmayacak '' ifadelerini kullandı. 

Eylül ayında dolar kurunda çok büyük bir düşüş olacağını iddia eden Batırel, Türkiye'nin yurt dışına mal satan şirketlerinin ihracat gelirlerinin yüzde 40'ını döviz olarak Merkez Bankası'na yatırmasından kaynaklandığını söyledi. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Emlak 365.com yatırım tavsiyesi vermemektedir. Yalnızca alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda haberleştirilmiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@