Dolar Kahini Remzi Özdemir'in Dolar Kuru 16 - 17 TL Olacak Kehaneti Piyasaları Karıştırdı!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden olan ve dolar kahini olarak bilinen Remzi Özdemir dolar kurunun fiyatlanmasına dair yeni bir değerlendirme yaptı. Dolar kurunda ilerleyen günlerde neler olacak?

Finans 10.02.2022 - 22:52 10.02.2022 - 22:52 Engin Uzunoğlu

 Türkiye'de ve küresel piyasalarda yaşanan ekonomik gelişmelerin hızı baş döndürmeye devam ediyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerin dolar kurunu nasıl etkileyebileceği ise vatandaşların en büyük merakları olmaya devam ediyor. Ekonomi alanında meydana gelen son gelişmeleri ABD'de açıklanan enflasyon rakamları bağlamında değerlendiren ünlü ekonomist Remzi Özdemir dolar kurun adair yeni çıkarımlarda bulundu. Türk lirasına artık güveninin kalmadığını söyleyen dolar kahini Remzi Özdemir'e göre dolar kuru kaç TL olacak?

FED FAİZ ARTIRIMI TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

ABD'de enflasyon rakamlarının sert bir faiz artırımı sonucu verebileceği öngörüsünde bulunan Remzi Özdemir, "Mayıs ve Haziran ayların ABD'nin para saçtığını söylemiştim ve bu paranın bir faturası olacağını söylemiştim. Çok önceden ABD'de yüksek enflasyon olacağı yorumunu yapmıştım. FED o dönem enflasyonun geçici olacağına dair açıklamalar yapıyordu. O süreçte herkes FED'in faiz artırımı yapıp yapmayacağını tartışıyordu. Şimdi bu tartışmalar şekil değiştirdi. FED Mart ayında ne kadar faiz artırımı yapacak onu tartışıyorlar. 7 toplantıda FED'in 7 defa faiz artırımı yapması bekleniyor. Bu faiz artırımlarından Türkiye olarak dayak yemememiz imkansız. Hem de çok sağlam şekilde dayak yiyeceğiz." dedi.

dolar yorumu remzi özdemir-1

TÜRKİYE FED FAİZ ARTIRIMINA HAZIRLANDI MI?

Türkiye'nin FED'in faiz artırımlarına dair bir hazırlığının olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "ABD'de enflasyonun kalıcı olduğunu artık tüm dünya anladı. FED'in eski bir başkanı çok sert müdahale gerektiğini söyledi. Bana göre de FED çok sert müdahalede bulunacak. Biz Türkiye olarak buna hazırlanmadık. Sadece günü idare ettik, etkisi olmayan ekonomik programları ortaya koyduk. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Almanya ne yapıyor? FED'in bu faiz artırımlarına karşı Almanya faiz artırımı kararı verdi. Biz ise şu anda lokal dönüyoruz." ifadelerini kullandı.

BU OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN DOLAR KURU NEDEN YÜKSELMİYOR?

Dolar kurunun neden yükselmediği sorusunu da cevaplandıran Remzi Özdemir, "Dolar kurunun bu kadar olumsuzluğa rağmen neden yükselmediğini soruyorlar. Yabancı swaplar tarihin en düşük seviyelerine kadar geriledi. Borsadan çıkışlar 2000'li yıllara geri döndü. Şu anda Türkiye'de yabancı yatırımcı yok. Biz kendi kendimize oynuyoruz. Ancak biz bu şekilde uzun süre top çeviremeyiz. En fazla 1 ay veya 1,5 ay gideriz. Bizim ithalat kalemlerimiz çok fazla. Bu ithalatları dolarla yapmayacak mıyız? Ben bugünden sonra Türk lirası hakkında iyimser değilim." şeklinde konuştu.

dolar kahini remzi özdemir

KUR KORUMALI HESAPLARLA VATANDAŞLAR YÜZDE 30 ZARAR EDİYOR

Kur korumalı hesapların bu sistemde avantajlı olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati Londra'da doların yükselmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Bu ülkede enflasyon yüzde 48 olmuş. Bu ülkede sen insanlara kur korumalı hesaplarda yüzde 17 faiz veriyorsun. Kur korumalı hesaplarda parasını tutanlar bu anlayışa göre yüzde 30 zarar ediyor. Ayrıca rakamlara baktığınızda kur korumalı hesaplara dolardan değil TL'den geçişler oluyor." dedi.

dolar ne kadar olur remzi özdemir

DOLAR KURU İÇİN 16 - 17 TL TAHMİNİ

Dolar kurunun nasıl hareket edebileceğine dair tahminde de bulunan Remzi Özdemir, "Dolar kurunun sonsuza kadar baskılanamayacağını bizim bildiğimiz gibi ekonomi yönetimi de biliyor. Bu fren bir yerde boşalacak ve o gün siz dolar kurunu baskılamak istesiniz dahi baskılayamayacaksınız. FED faiz artırımı çok büyük bir neratif etki bırakacaktır. Mart ayında olacak olan bu faiz artırımı ile dolar kurunun yeniden 16 - 17 TL seviyesine yükselmesi benim için sürpriz olmaz. Çünkü FED'in faiz artırımına biz ülke olarak hazırlıklı değiliz." ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer alan analizler tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşüncesidir. Buradaki yorumlara bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Bundan dolayı yatırım kararı alınırken dikkate alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@