Dolar Kıpırdadı, Faiz Fırladı! Devlet Bankaları En Yüksek 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı İle 7.433 TL Aylık Faiz Ödüyor

Doların 15 TL'yi aşarak hızla 16 TL seviyesine hareket etmesi ile beraber kamu bankaları bir kere daha devreye girdi. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank!

Finans 23.05.2022 - 07:55 23.05.2022 - 08:06 Gülcan Özer

Dolar kurunun 21 Aralık 2020 tarihinde açıklana kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı sonrası ilk kez 15 TL seviyesini aşması ve ardından hızlı bir şekilde 16 TL bandına doğru yükselmesi ile piyasalar sallanmıştı. Serbest piyasada dolar kuru 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününe 15.93 TL seviyesinde hemen 16 TL sınırının dibinde başlangıç yaparken gözler Merkez Bankası'na çevrilmişti. 

Merkez Bankası'nın dolara müdahale edip etmeyeceği merak konusu olurken, TL'ye destek kamu bankalarından geldi. Kur Korumalı TL vadeli mevduat hesabı sonrasında normal vadeli hesap oranlarını düşüren devlet bankaları, kurun yeniden yönünü yukarıya çevirmesinin ardından vatandaşın dolara dönüşünün önünü kesmek adına TL hesaplarda faiz arttırdı. 

23 MAYIS 2022 DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, 1 DOLAR BUGÜN KAÇ TL OLDU?

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü hareketlilik devam ederken dün 15,8769 TL seviyesini gören dolar kuru bugün açılış öncesi 15.93 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurunun açılış ile beraber 16 TL seviyesini kırabileceği belirtiliyor. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan şahin açıklamalar, sert parasal sıkılaşma söylemleri ve son toplantıda bunları kanıtlayan 50 baz puanlık faiz artırımı ile dolar kuru yükselişe geçmiş, aralarında Türk Lirası'nın da yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmıştı. 

döviz kurları 23 mayıs

DOLARİZASYON ENDİŞESİ TL MEVDUATI YÜKSELTTİ! 32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ve piyasada sürekli olarak doların aşırı değerleneceği şeklinde yapılan haberler sonrasında dolarizasyon endişesi yeniden baş gösterirken kamu bankaları çare olarak bir kere daha faiz silahını çekti. Merkez Bankası tarafından bu hafta içerisinde açıklanacak olan faiz kararı öncesinde kamu bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükseltti. 

kamu bankaları oranları 23 mayıs

Yapılan güncelleme sonrasında devlet bankaları arasında en yüksek faiz veren banka Vakıfbank oldu. Vakıfbank arı hesabı sahiplerine 32 günlük vadeli mevduat faizi olarak 500 bin TL karşılığında aylık 7 bin 433 TL faiz ödeme sözü verirken Ziraat Bankası 32 günlük faiz getirisi ise 5 bin 518 TL olarak gerçekleşti. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@