Dolar Kuru Elini Kolunu Sallaya Sallaya 15 TL'yi Geçer Diyen Ekonomist Remzi Özdemir Net Tarih Ve Gün Verdi!

Dolar kuru üzerine yaptığı tahminlerle bugüne kadar hedefi hep 12'den vuran Ekonomist Remzi Özdemir 16 Aralık tarihine işaret edip dolar elini kolunu sallaya sallaya 15 TL'yi geçer tahminini yaptı.

Finans 11.12.2021 - 20:59 11.12.2021 - 20:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi nefesini tuttu ve 16 Aralık Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında kilitlendi. Bu toplantıdan çıkacak olan faiz kararı dolar kurunun fiyatlamasında belirleyici olacak. Dolar kuru ile alakalı olarak yaptığı tahminlerle sürekli hedefi 12'den vuran Ekonomist Remzi Özdemir ise dolar kurunu yeni haftada neler bekliyor sorusuna yanıt verdi.

DOLARIN TANSİYONU SÜREKLİ YÜKSELİYOR!

Dolar kurunda tansiyonun sürekli yükseldiğini söyleyen Remzi Özdemir, "Türkiye ekonomisinde tarihi günler yaşanıyor. Dolar kurunda tansiyon sürekli olarak yükseliyor. Bunun ana nedeni Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) Aralık 2021 toplantısında çok kısa bir süre kalmasıdır. Bu toplantıdan faiz kararı çıkacak ve piyasalar gerçekten anormal derecede gergin. Dolarizasyon hızla artıyor ve insanlar hızla Türk lirasından kaçıyorlar. Siyasilerin faizin daha da ineceğini söylemesi başlı başına bir kriz teşkil ediyor. Bu durum dolar kurunun yükseleceği anlamına geliyor. Bunun için de vatandaş adeta dolara saldırdı." dedi.

dolar yorumları

MERKEZ BANKASI'NIN MÜDAHALELERİ DOLAR KURUNU NEDEN DÜŞÜRMEDİ?

Merkez Bankası'nın dolara müdahalelerini ve bunun sonuçlarını değerlendiren Remzi Özdemir, "Siyasilerin dolar kurunun yükselişini önemsemiyoruz demelerine rağmen Merkez Bankası sürekli olarak dolara müdahale ediyor. Benim aldığım bilgilere göre Merkez Bankası son olarak 400 Milyon Dolar satış yaptı. Bu da sınırlı bir müdahale diyebiliriz ve etkisi de olmadı. Çünkü bu müdahale yeterli olmadı. Talep fazla olunca Merkez Bankası'nın bu müdahalelerinin pek anlamı yok." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNDA YENİ HAFTADA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK!

Dolar kurunda yeni haftada Perşembe gününe kadar gerginliğin devam edeceğini söyleyen Remzi Özdemir, "Dolar kurundaki gerginlik 16 Aralık 2021 Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararını açıklayana kadar devam edecek. Merkez Bankası bu toplantıya kadar net bir açıklama yapmaması halinde dolar kurundaki yükseliş devam edecek. Dolar kurunun önünü kesmek şu anda mümkün değil. Bir panik havası yaşanıyor ve dövize olan talepler artmaya devam ediyor." şeklinde konuştu.

Dolar kuru hakkında kendisini korkutan detayı açıklayan Remzi Özdemir, "Dolar kuru konusunda beni asıl korkutan bir detay var. Merkez Bankası, Aralık ayı toplantısında faiz indirimine devam eder mi? Biz faizi savunan insanlar değiliz. Ancak dünyada global bir enflasyon var. Tüm dünyanın merkez bankaları enflasyonla mücadele edebilmek için faiz silahını çekip faiz artırımı yapıyorlar. Biz ise bunun tam tersini yaparak faizi indiriyoruz. Resmen ekonomi bilimine savaş açmış iktisat uygulamaları var. Bu ortamda faiz indirimi yapıldıkça enflasyon çıldırıyor ve Türk lirası değer kaybediyor. Bunu ihracatı arttırmak için yapıyoruz gibi komik mi desem, garip mi desem bir tez öne sürüyorlar. Sen ihraç ettiğin ürünün hammeddesini dövizle ithal ediyorsun. İhracatı arttırmak için dolar kurunun yükseltildiği tamamen palavradır." dedi.

dolar ne kadar olur

DOLAR KURU ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA 15 TL'Yİ GEÇER!

Dolar kurunun Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası gidebileceği yeri açıklayan Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın faiz kararı hakkında garip garip bilgiler geliyor. Yabancı bankalar 300 baz puana kadar faiz indirimi yapılabilir diyorlar. Bu iddianın gerçekleşmesi ve politika faizinin yüzde 15'ten yüzde 12'ye çekilmesi durumunda dolar kurunun elini kolunu sallaya sallaya 15 TL'yi geçeceğini söyleyebiliriz. Bu saatten sonra Merkez Bankası faiz indirdikçe dövize olan talep artacak. Merkez Bankası bu ay faiz indirimi yapmazsa doların tansiyonu azalacaktır." ifadelerini kullandı.

Not: Ekonomi ile alakalı değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Burada yatırım tavsiyesinde bulunulmadığı gibi bu değerlendirmeler sadece bilgilendirmek amacıyla haberleştirilmiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@