Dolar Kuru İçin 24 TL Senaryosu! Selçuk Geçer'den Ezber Bozan Dolar Yorumu Ve Tahmini!

Dolar kurunun seyrine dair yeni bir değerlendirme yapan Ekonomist Selçuk Geçer, kur için 24 TL senaryosunu açıkladı. Dolar kuru 24 TL olur mu? İşte Selçuk Geçer'in dolar kuru tahmini...

Finans 06.01.2022 - 23:18 06.01.2022 - 23:18 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmelerinin etkisi ile Türk lirası döviz kurları karşısında değerini arttırmaya çalışsa da FED'in faiz artırımı işaretini vermesi tüm planları bozdu. Dolar kuru FED tutanaklarının yanınlanmasının ardından hafif bir yükselişe geçerken bundan sonra yaşanabilecek gelişmelere dair Ekonomist Selçuk Geçer açıklamalarda bulundu. 

Yeni bir dolar yorumu yapan Selçuk Geçer görüntünün dolar kurundaki yükselişlerin devam edeceğine dair çok güçlü şaretler verdiğini söyledi. Dolar kurunda herhangi bir düşüşün artık mümkün olmadığını belirten Selçuk Geçer, dolar kuru tahmini ile de oldukça şaşırttı. İşte Selçuk Geçer'in dolar kuruna dair yaptığı son analizinden öne çıkan görüşler...

FED'İN FAİZ ARTIRIMLARI TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

FED'in faiz artırımlarına başlayacağını belirten SelçuK Geçer, "FED yakın zamanda faiz artırımına başlayabilir demiştik ve bu dediğimiz de gerçekleşmeye başlayacak. Tüm dünyada enflasyonist baskı var. Bunun yanına bir de omicron eklendiğinde sıkıntı oldukça büyüyor. FED enflasyonu faiz artırımları ile baskılayacak. Peki bunun bize etkisi ne olacak? Bunun etkisini hemen gördük ve dolar kuru 14 TL'yi zorlamaya başladı. Dolar kurunun fiyatlamasını sadece yurt içi gelişmelerle yapamazsınız. Siz kuru ne kadar baskılamaya çalışırsanız çalışın yurt dışından gelen bir haber tüm planlarınızı bozabiliyor." dedi.

MERKEZ BANKASI DOLAR KURUNA MÜDAHALE EDEMEYECEK!

Merkez Bankası'nın rezervleri hakkında da bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, "Merkez Bankası rezervleri açıklandı. Çok korkunç rakamlarla karşı karşıyayız. Net rezervler 2002 yılından bu yana en düşük seviyeye gelinmiş durumda. Swaplar çıkarıldığında Merkez Bankası rezervlerinin eksi 60 milyar dolar seviyesine düştü. Olası bir müdahale ihtiyacında Merkez Bankası hareketsiz kalacak. Dolar kuru da şimdiden ufak ufak 14 TL'ye doğru ilerlemeye başladı." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU İÇİN 24 TL SENARYOSU

Dolar kuru için 24 TL senaryosunu açıklayan Selçuk Geçer, "Dolar kurunda kademe kademe yükselişleri göreceğiz.Bu yükselişler kalıcı olacaktır ve yeniden 17 TL ve 18 TL seviyelerini göreceğiz. O zaman da herhangi bir baskı yapılamayacak ve dolar kuru kalıcı bir seviyeye erişmiş olacak. Sonrasında agresif bir kırılma olursa 24 TL'ye kadar yükseliş olur. Bir daha dolar kuru öyle 18 TL'den 11 TL'ye düşmesi gibi bir olay gerçekleşmeyecek. " şeklinde konuştu.

Not: Finansal değerlendirmeler tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım yapma kararı alınırken tek veri olarak bu yorumlar kullanılmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@