Dolar Kuru Rekor Kırmıştı, Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği Değişti: Doları Olan Herkesi İlgilendiriyor!

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/64) 18 Kasım tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

Finans 18.11.2021 - 08:31 18.11.2021 - 08:31 Gülcan Özer

Bugün açıklanacak olan kritik Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar kuru ne yazık ki peş peşe yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Büyük bir hızla yükselen dolar kuru 11 TL bandına doğru ilerlemeye devam ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından flaş bir hamle daha yapıldı. 

18 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/64) kapsamında elinde doları olanlar ve dolar bozdurmak isteyenler için yeni düzenlemeye gidildi. Yapılan yasal düzenleme ile döviz bürolarında 100 dolar ve üzerinde dolar bozduracak kişilerden kimlik istenilecek. 

TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ DEĞİŞTİRİLDİ! 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugün yapılan yeni düzenleme ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ resmen değiştirilmiş oldu. Yeni tebliğ kapsamında eklenen madde ile 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için döviz bürolarında kimlik ibrazı zorunluluğu getirildi. 

türk parasını koruma tebliği

Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 12 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan bir önceki tebliğde tüm dolar bozdurma işlemlerine kimlik ibrazı zorunluluğu getirilmiş, ilgili düzenleme kamuoyunda ve döviz bürolarında büyük tepkilere neden olmuştu. Döviz büroları uygulama yüzünden iş yapamaz hale geldiklerini belirterek bir günlük kepenk kapatma eylemi yapmışlar, ilgili tebliğin değiştirilmesini talep etmişlerdi. 

döviz bürosu kimlik ibrazı

DÖVİZ BOZDURURKEN KİMLİK ZORUNLU MU, DÖVİZ BÜROLARI KİMLİK İSTİYOR MU?

Evet yapılan yasal düzenleme ile döviz bozdurmak isteyen kişilerin kimlik ibrazı zorunlu hale getirilmişti. Yeni düzenleme ile kimlik ibrazı zorunluluğu kaldırılmadı ancak limit yükseltilmiş oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında eskiden tüm işlemlerde getirilen kimlik ibrazı zorunluluğu artık 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için getirilmiş oldu. 

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrası yapılan düzenleme dikkat çekerken söz konusu uygulama hem döviz bürolarının taleplerinin yerine getirilmesi hem de piyasalara güven verecek bir adım atılmış olması nedeniyle olumlu karşılandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@