Dolar Kuru Yine Rekor Tazeledi! Dolar Kaç TL Oldu, Neden Yükseliyor, Yükselmeye Devam Eder Mi?

Dolar kuru ile alakalı olarak sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Akşam saatlerin rekor tazeleyen dolar kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Dolar kuru kaç TL oldu? 

Finans 16.11.2021 - 19:20 16.11.2021 - 19:20 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde tüm gözler dolar kurunun fiyatlamasına çevrildi. Yüksek bir seyirden fiyatlanan dolar kuru her gün yeni bir rekor kırarak tüm zamanların en yüksek seviyesi boktasını yeniliyor. Peki dolar kuru kaç TL oldu? Dolar kuru neden yükseliyor? Dolar kuru yükselmeye devam eder mi? 

DOLAR KURU TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNDE

Dolar kurunda bu akşam saatlerinde Türkiye'de piyasaların kapanmasınına rdından yeniden bir sert yükseliş meydana geldi. Gün boyu yükselen dolar kuru akşam saat 18:37'de 10,47 TL seviyesine yükseldi. Günlük yüzde 3'ün üzerinde değer kazanan dolar kuru, Türk lirasındaki kayıpların da devam ettiğini gösterdi. Şimdi ise bu yükseliş trendinin nereye kadar süreceği merak konusu oluyor.

dolar kaç tl oldu

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR?

Dolar kurundaki yükselişler küresel nedenlerden dolayı kaynaklanmıyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında yatay bir seyir gösterdiği bugün Türk lirasının dolar karşısındaki kayıpları hızlandı ve kur 10,50 TL sınırına kadar dayandı. FED'in parasal sıkılaştırmanın dozunu arttırmasına yönelik beklenti dolara güç verirken Türk lirası için olumlu gelişmeler yaşanmıyor. Üstelik Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapacağı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında yeni bir faiz indirimi yapacağına dair oluşan beklenti de fiyatlanmaya başlandı. Tüm bu gelişmeler dolar kurunda sert yükselişlerin de gerekçesi oldu. 

DOLAR KURU ŞU ANDA KAÇ TL?

Akşam saatlerinde dolar kurunda meydana gelen yükselişlerin ardından güncel fiyatlama da merak ediliyor. 10,47 TL seviyesine çıkan dolar kuru bu noktadan geri döndü. Şu anda dolar kuru 10,30 TL'ye kadar geriledi ve bu seviyede işlem görmeyi sürdürüyor. Dolar kurunda bundan sonraki fiyatlamanın ne şekilde oluşacağını ise Merkez Bankası'nın atacağı adımlar belirleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@