Dolar Kurunda Ve Gram Altında Kritik Seviyeler! Uzmanı Açıkladı, Yeni Haftada Hangi Fiyatlar Görülecek?

Dolar ve altın fiyatlarındaki son durumu değerlendiren Ekonomist Devrim Akyıl gelecek hafta görülebilecek seviyeleri açıkladı. Dolar ve gram altın ne kadar olacak? 

Finans 11.06.2022 - 23:10 11.06.2022 - 23:10 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde baş döndüren hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. Ekonomist Devrim Akyıl tüm finansal gelişmeleri değerlendirerek gelecek hafta dolar kurunda ve gram altında beklediği seviyeleri açıkladı. GES hamlesini yorumlayan Devrim Akyıl bunun dolar kuruna ve gram altına yansımalarının nasıl olacağını açıkladı. 

DIŞARIDAN DÖVİZ GELMEZSE...

Dışarıdan döviz gelmesi gerektiğini söyleyen Devrim Akyıl, "Geçtiğimiz hafta cari açık konusuna değinmiş ve dolar kurunun yükseleceğini belirtmiştim. Kuru yükseltmedikçe cari açığın önünü kesemezsiniz. Hem kuru hem de faizi baskılayamazsınız. Ekonomi yönetimi dolar satarak sistemi çevirmeye çalışıyordu. Dışarıdan döviz girişi olmadıkça başarısız olunacaktır." dedi.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ HIZLANACAK

Dolar kurunda yükselişin hızlanmasını beklediğini açıklayan Devrim Akyıl, "Enflasyona endeksli tahvil ve süper bono dile getiriliyordu. Şimdi çıkan ürün çok ciddi sıkıntılara dayanıyor. GES’in yıllık getirisi yüzde 23 olacak. Pek de ilgi olmayacağı açık. Bu tür yalnız manevraların etkisi olumsuz olur. Cuma günü dolar kuru hiç bir şey olmamış gibi yükselmeye devam etti. Ekonomi ciddi iştir ve bu tip ürünlerle vakit kaybetmekten başka sonuç çıkmaz. Gelecek günlerde ya gerçekten enflasyona endeksli bir ürün çıkaracaklar veya dolar kurundaki hareket hızlanacak. Bana göre kuru yükseltecekler ve ondan sonra getirisi daha yüksek bir ürünü vatandaşa sunacaklar." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Dolar kuruna dair teknik analiz yapan Devrim Akyıl, "Dolar kurunda takip seviyemiz 16,70 TL’dir. Dolar kuru 16,70 TL’nin üzerinde kaldıkça yön net bir şekilde yukarıya doğrudur. Bundan sonra dolar kurunun yeni hedefi 18,40 TL’dir. Türk lirasını onore etmezseniz dövize olan talep kaçınılmaz bir şekilde artacaktır. Başarısız ürünler çıkartıldıkça dolar kurunun yukarıya yönlü hareketinin hızlanması desteklenmiş olacak. Mevcut durumda dolar kurunun önünde pek fazla bir engel kalmadı." şeklinde konuştu.

GRAM ALTINDA YENİ HEDEF

Gram altına dair de yorum yapan Devrim Akyıl, "Gram altının yönü yükseliş yönünde. Gram altın 998 TL üzerinde kaldıkça yükselecektir. Gram altında 1.120 TL hedefini konuşabiliriz. Hem dolar kurundan hem de altının onsundan destek alan gram altın yükselişini devam ettirecektir." dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavisyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@