Dolar mı Almalı, Kur Korumalı TL Hesabı mı Açmalı? Merak Edilen Soru Yanıtını Buldu!

Hükumetin döviz kurlarına müdahale amacı ile hayata geçirdiği Kur Korumalı TL Hesabı, kısa süre içerisinde büyük rağbet görmeyi başardı.

Finans 05.01.2022 - 15:55 05.01.2022 - 15:58 Gülcan Özer

Para politikası araçlarından biri olarak karşımıza çıkan bu sistem, beklendiği gibi kurları ciddi oranda düşürdü. Yine de bireylerin bu hesapla alakalı ciddi çekinceleri söz konusu. Birçok kişi, Kur Korumalı TL Hesabı mı açtırsam, yoksa dolar mı alsam? Diye kara kara düşünüyor. Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık.

Kur Korumalı TL Hesabı, bilindiği gibi mevcut TL hesaplarının vadeli hesaba çevrilmesi ya da döviz cinsinden mevduatların Türk lirasına dönülmesi ile açılabilmekte. Hesaplar, en az 3 ay vade ile açılabilmekte. Yani kısa süreli bir birikim ve yatırım aracı olmadığı aşikâr. Bu sebeple bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Her ne kadar nasılsa kur yükselirse aradaki farkı alacağım diye düşünülse de gözden kaçırılan birçok nokta olduğu da açıkça orta.

Vadenin Uzun Olması Bireylerin Kafasını Karıştırdı

Kur Korumalı TL Hesabı, birçok yönüyle tartışmalara açık bir sistem olarak karşımıza çıktı. Özellikle vadenin uzun olması, bireyleri ciddi anlamda endişelendirmekte; zira vadeden önce bozdurulan hesaplardan faiz, kâr ya da kur farkı alınamıyor. Kısacası bu sisteme dâhil olacaksanız kısa vadede hesaba yatıracağınız mevduata ihtiyacınız olup olmayacağını gözden geçirmelisiniz. Aksi taktirde kâr elde etmek için adım attığınız bu yolda paranız yerinde sayabilir.

Bilindiği gibi Merkez Bankası tarafından Kur Korumalı TL Hesabı için her gün kur yayınlanmakta ve o gün açılan hesaplarda söz konusu kurlar geçerli olmakta. Yani vade sonu geldiğinde kur yükseldiyse aradaki farkı, faiz ya da kâr getirisinin dışında alabiliyorsunuz. Burada gözden kaçırılan en önemli nokta, döviz yatırımcılarının al-sat işlemlerinden de kâr elde ediyor olması. Yani Kur Korumalı TL Hesabında sadece vade başı ve vade sonu kurları geçerli.

Oysa paranızı dövize yatırdığınızda sürekli al-sat yaparak kâr etme şansınız var. Kur Korumalı TL Hesabının en önemli avantajlarından biri, zarara ihtimal vermemesi. Yani az önce sözünü ettiğimiz al-sat işlemlerinden kâr elde etmeniz gibi zarar etmeniz de muhtemel. Oysa vadeli kur korumalı hesaplarda böyle bir durum söz konusu değil.

Ayrıca size ödenecek faizin repo faizinin altına inmeyeceği de garanti ediliyor. Özetle; risk alma düşüncesindeyseniz bu hesabı kullanmak yerine döviz alış satışı yaparak vadeli hesaplara göre daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Ne var ki bunun tam tersi de geçerli olup zarar etme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Kur korumalı hesaplar ise daha çok risksiz yatırımları tercih edenler için güzel bir tercih olarak ön plana çıkıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@