Dolar Ne Olacak Dolar 10 TL'yi Geçer mi? Dolar Ne Zaman Düşecek?

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen 2 puanlık faiz indirimi, piyasaları deyim yerindeyse ateş alanına çevirdi. Doların ateşi bu gelişmeyle daha da yükseldi. Peki Dolar kuru 10 TL'yi geçer mi?

Finans 25.10.2021 - 11:18 25.10.2021 - 11:20 Serhat Karaman

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen 2 puanlık faiz indirimi, piyasaları deyim yerindeyse ateş alanına çevirdi. Doların ateşi bu gelişmeyle beraber daha da yükseldi. Rekor üstüne rekor kıran doların durumunun ne olacağı da kulislerde konuşulmaya başlandı. Öyle ki sokaktaki vatandaş da doların daha ne kadar yükseleceği konusunda korkulu bir bekleyiş içerisinde.

Dolar tahminlerini darmadağın eden bu gelişme, doların yükseleceğini öngörenlerin söylemlerini haklı çıkardı. Daha düne kadar birçok kişi için imkânsız gibi görünse de doların 10 seviyesine çıkıp çıkmayacağı ciddi bir şekilde konuşulmaya başlandı. Öyle ki bankalar da yıl sonu için alınan forward kuru için 10 seviyelerinde fiyatlardan işlem yapmakta.

Dolar 10 Olur mu?

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrasında dolar beklenenin üzerinde bir sıçrama gerçekleştirdi ve 10,00 seviyelerine bir adım daha yaklaştı. Benzer bir durum Euro kurunda da görüldü. Peki, dolar 10 olur mu? Doların 10 seviyesine çıkacağı ilk kez bu kadar ciddi şekilde konuşulmaya başlandı. Uzmanların çoğu, doların yıl sonuna kadar 10 seviyesini göreceğini işaret ediyor. Beklentilerin gerçekleşmesi ile beraber birçok ürünün fiyatında da ciddi bir artış yaşanacak.

dolar10tl

Dolar Yükselirse Ne Olur?

Vatandaşın doların durumu ile ilgili sancılı bekleyişi devam ediyor. Birçok kişi doların yükselişinden ziyade bu yükselişin piyasaya etkilerinden korkmakta. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz ürünlerin fiyatlarında ciddi bir artış olacağa benziyor. Zira firmalar dışardan aldıkları ürünleri satın alırken dolar üzerinden ödeme yaparken iç piyasada bu ürünleri Türk Lirası üzerinden satıyor. Kur dalgalanmalarından etkilenmemek adına satışlarını ya dolarla yapmak ya da kur farkını müşterilerine yansıtmak durumundalar. Böyle bir durumda doların artışı ile beraber temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatı da artıyor.

Doların artması hammadde ithalatına bağımlı firmaları da harekete geçiriyor. Birçok ürünün üretiminde kullanılan hammadde, doğrudan yurtdışından ithal edilmekte. Bu ürünler her ne kadar Türkiye sınırları içerisinde üretilse de üretimde kullanılan girdilerin ithalat yoluyla satın alınması, dolar fiyatından etkilenmelerine neden oluyor. Dolar üzerinden satın alınan hammaddeler, üretim maliyetini artırmakta ve bu durum fiyatlara da yansımakta.

Özetlemek gerekirse doların bir nebze daha olsun yükseleceği ve 10 seviyelerini göreceği öngörülüyor. Bu artışla beraber birçok ürün ve hizmetin fiyatında da ciddi bir artış yaşanacağı söylenebilir. Yine de tüm bunların tamamen uzman görüşü olduğu ve yatırım tavsiyesi olarak kullanılmaması gerektiğini belirtmemizde fayda var.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@