Dolar Patlar Gider 20 TL'de Bile Tutamazlar Diyen Finansal Kahin Remzi Özdemir'den Dolar Kuru Fiyat Analizi!

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından gelişmeleri yorumlayan ekonomist Remzi Özdemir önemli değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunda hangi seviyeler bekleniyor, kaç TL olur?

Finans 14.04.2022 - 22:58 14.04.2022 - 22:58 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Nisan 2022 toplantısından herhangi bir sürprize mahal vermeden faiz kararı çıktı ve faiz yüzde 14'te sabit tutuldu. Piyasalar tarafınden beklenen bir karar olan bu gelişme üzerine dolar kurunda herhangi bir hareket meydana gelmedi. Daha önceden fiyatlama gerçekleştiği için dolar kurunda değişiklik gerçekleşmedi. 

Yaşanan son ekonomik gelişmeleri ünlü ekonomist Remzi Özdemir yorumladı. Merkez Bankası'nın faiz kararının iktisat ilmi ile çeliştiğini söyleyen Remzi Özdemir karar metnini ise skandal olarak değerlendirdi. Merkez Bankası'nın politika üretmek yerine Rusya - Ukrayna savaşının bitmesi için dua etmeye başladığını söyleyen Remzi Özdemir sert eleştirilerde bulundu. 

MERKEZ BANKASI'NA SERT ELEŞTİRİ

Merkez Bankası'na çok sert bir şekilde eleştiri getiren Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın asıl büyük günahı ekonomi kurallarına ve iktisat ilmine göre karar vermemesidir. Eylül ayından beri Merkez Bankası aklın dışına çıkan uygulamalar yapmaktadır. Bütün dünyadaki merkez bankaları bilanço küçültme yarışındılar. Türkiye ne yapıyor, sürekli balon şişiriyor. Zaten enflasyon yaratmışsın bu nereye kadar gidecek? Merkez Bankası ipin ucunu kaçırmış durumda. Daha önce cari açık en büyük hedefimizdi şimdi Rusya'da savaş bitecek, petrol düşecek diyorlar. Sen bir şey yapmıyorsan o koltukta neden oturuyorsun. Yazık değil mi size harcanan paraya? Ne iş yapıyorsunuz, ekonomiyi hangi politikalarla toparlamayı hedefliyorsunuz." dedi.

YA EKONOMİYİ BİLMİYORLAR YA KÖTÜ NİYETLİLER

Merkez Bankası'nın politikalarının akla mantığa uymadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Yüzde 14 faiz eğer iktisatın mantığına uyuyorsa eyvallah diyelim. Ancak bu faizin altına imza atanlar ya ekonomi bilmiyorlar ya da kötü niyetliler. Senin hazinen yüzde 27 ile borçlanıyor, yurt dışı borçlanman dolar bazında yüzde 8,5 olmuş. Senin belirlediğin faizin bir mantığı var mı? Dünyada enflasyon varmış. ABD'de enflasyon 8 birim artarken sende neden 61 birim artıyor. Türkiye'de artık liyakat yok, tamamen siyaseten kararlar alınıyor." ifadelerini kullandı.

dolar yorumu remzi özdemir-2

80 MİLYON OLARAK 800 BİN KİŞİNİN CEBİNİ DOLDURUYORUZ

Kur korumalı mevduat sistemine de eleştiri getiren Remzi Özdemir, "Kur korumalı mevduat sistemine merkez bankasının itiraz etmesi lazım. Ancak el açmış Rusya savaşı bitirsin diye bekliyorlar. Şu anda yüzde 14 faiz akıl işi değil. Ticari kreidler patladı, insanlar çılgınca kredi çekiyorlar. Ben insanlara ev alın diyorum. Konut kredisinde en yüksek faiz yıllık yüzde 20-25 olmuş. Bu faişz enflasyon karşısında eriyecek. Ancak vatandaşın bu krediyi alma imkanı yok. Gidip servet sahipleri alıp yatırım yapıyorlar. Mesela kur korumalı sistemde 800 bin hesap var. O 800 bin kişinin cebini 80 milyon oturmuş doldurmaya çalışıyoruz, aman zarar etmesinler diye." şeklinde konuştu.

DOLAR KURU PATLAYIP GİDER!

Dolar kuru hakkında da bir değerlendirme yapan Remzi Özdemir, "Dolar kuru şu kadar olacak, yok düşecek bilmem çıkacak yorumları o kadar gereksiz bir hale geldi ki anlatamam. Doları baskılayıp belirli bir seviyede tutuyorlar ve sonra da kalkıp doları kontrol altına aldık diyorlar. Kontrole aldıkları dolar olmuş 15 TL. Doları baskılayacak kaynak oldukça bu seviyelerde kalır. Hafif hafif yükselir ama ciddi bir yükseliş kaydedilmez. Ancak doların baskılandığı para bu milletin geleceği, o gelecek de tükendiği zaman doları 20 TL'de kontrol altına aldık diyecekler ki onu da başarabilirseler. Baskı kalkarsa dolar uçar gider 20 TL'de zor tutarsınız." dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım kararı alırken risk seviyeleriniz ile örtüşmeyebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@