Dolar suskunluğunu bozdu, vites artırıp 16 TL'ye koşuyor! Uzmanı o aylara dikkat çekti: Zirve Kapıda!

Dolar kuru son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasaları endişelendiren yükselişe uzman isimlerden yeni yorumlar geldi. Peki dolar kuru düşecek mi yükselecek mi? İşte yanıtı.

Finans 16.05.2022 - 16:28 16.05.2022 - 16:29 Büşra Uluşen

Amerika Merkez Bankası Fed'in faiz artırma kararı sonrası yükselişe geçen dolar, 16 Mayıs itibariyle 15.60 seviyelerini gördü. Aralık ayından sonra ilk kez bu denli yükselen dolar kuru, piyasaları tedirginliğe sürüklemeye devam ediyor. 

Dünya genelinde etkisini gösteren yüksek enflasyon, cari açıktaki artış ve enerji fiyatlarındaki yükseliş ile Rusya - Ukrayna arasındaki savaş gerilimi tırmanırken güvenli limanlardan biri olarak görülen dolar, bugün itibariyle 15.60 TL seviyesinden işlem görmeye başladı. Peki dolar düşecek mi?

Dolar yükselmeye devam edecek mi yoksa düşecek mi?

Rusya, Ukrayna'ya saldırmadan önce dolar kuru Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın müdahalesi ve kur korumalı TL mevduat hesabı sistemi başlatılarak 13.50 TL seviyesinde dengelenmişti. Fakat geçtiğimiz haftalarda Fed'in faiz artırımı ile doların dengesi bozuldu ve üstüne gelen enflasyon rakamları, doların artışına hız kazandırdı. 

Ekonomistlerin birçoğu yaptıkları değerlendirmeler sonucunda dolar kurunun daha da yükseleceğini ve 20 TL bandına en hızlı şekilde ulaşacağını öngörüyor.

dolar kuru-5

Haziran ve Temmuz aylarına dikkat!

Altın ve dolar yorumlarıyla dikkatleri üzerine çeken İslam Memiş, kişisel YouTube kanalında çeşitli açıklamalarda bulunarak önümüzdeki 3 aya dikkat çekti. Dövizle ticaret yapanların Nisan ayında alımları bitirmesi gerektiğini söyleyerek dolar kurunda yükselişin devam edeceğini belirtti. Özellikle Haziran ve Temmuz ayına dikkat çekerek, dolar kurunda yeni zirvelerin görülmesinin olası olduğundan bahsetti. 

Dolar kurundaki yükseliş için ABD Merkez Bankası Fed tarafından silkeleme operasyonu yapıldığını ifade eden Memiş, şu an 15,60 TL seviyesine kadar yükselen dolar kurunun Haziran ve Temmuz aylarında en tepe noktasına çıkmasını beklediğini ve şimdi dolar satanların önümüzdeki aylarda kaybedeceğini aktardı. 

dolar kuru2

Dolar 22 TL'ye yükselir mi?

İslam Memiş'in yanı sıra Selçuk Geçer de dolar tahminini açıklayarak, bu rakamları çok daha önceden öngördüğünü ve doların 15 TL üstü değil 20 TL'nin üstüne çıkacağını ifade etti. Geçer, dolar kuru ile ilgili son tahmin olarak 17 TL'ye hızla çıkacağını 22 TL'nin de kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Şu an 15,60'a kadar yükselerek son 6 ayın rekorunu kıran dolar kuru, piyasaları endişelendiriyor. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@