Dolar TL'de IMF Operasyonu! Milyarca Dolar Türkiye'ye Geliyor Kur Çakılabilir Uyarısı

IMF tarafından ilan edilen koronavirüs yardım parası olan 6.4 milyar dolar Türkiye'ye gelecek. Paranın Türkiye hesabına yatmasının ardından ise dolar kurunda düşme bekleniyor.

Dolar TL'de IMF Operasyonu! Milyarca Dolar Türkiye'ye Geliyor Kur Çakılabilir Uyarısı

Koronavirüs salgınından etkilenen ülkere IMF tarafından destek sağlanacağı açıklanmıştı. IMF üyesi ülkelere sağlanacak desteklerden Türkiye'de yararlanacak. Yüzde 1 oranında payı bulunan Türkiye'ye ödenecek rakam ise 6.4 milyar dolar olacak. Söz konusu destek parasının Türkiye'ye gelmesinin ardından ise dolar kurunda geri çekilme yaşanması bekleniyor.

DOLAR KURUNA IMF OPERASYONU

Döviz rezervleri konusunda son dönemde sorun yaşayan Türkiye'ye, IMF yardımı geliyor. 23 Ağustos olarak açıklanan dolar yardımı ödeme tarihi kapsamında, gün içerisinde ilan edilen yardım tutarının Türkiye'ye ödeneceği biliniyor. IMF tarafından dünya ülkelerine sağlanacak destek 250 milyar dolar olarak açıklanmıştı. IMF Başkanı Kristalina Georgieva açıklamasında desteğin IMF üyesi ülkelerin ekonomik sorunlarının azaltılması için kullanılacağını duyurmuştu.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva salgın desteği için yaptığı konuşmasında “SDR tahsisi tüm üyelere yarar sağlayacak, uzun vadeli küresel rezerv ihtiyacına yönelik olacak, güven tesis edecek ve küresel ekonominin dayanıklılığını ve istikrarını geliştirecek" açıklamasında bulunmuştu. Daha önceden ilan edilen takvim kapsamında ise Türkiye'nin hesabına 23 Ağustos günü 6.4 milyar dolar girecek.

dolar imf operaysonu (2)

EKONOMİSTTEN UYARI BEKLENEN DÜŞÜŞ SAĞLANMAZSA...

IMF kaynaklı destek ödemesinin Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle desteğin ödenmesi ile birlikte dolar kurunda düşme olacağı tahmin edilirken bazı ekonomistlerden uyarı geldi.

Yeniçağ gazetesi ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut son yazısında yaptığı değerlendirmesinde, IMF'den gelecek yardımın dolar kurunda düşmeye neden olmaması durumunda daha büyük sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Değerlendirmesinde dolar kurunun 8.30 TL bandının altına çekilmesinin önemine vurgu yapan Zelyut, beklenen çekilmenin olmaması durumunda dolr kurunun 9.00 TL'ye çıkabileceğini söyledi.

dolar imf operaysonu (1)

Ekonomist Zelyut yazısında dolar kuruna dair "IMF operasyonu başlıyor diyoruz. Ağustos ayının 23 itibariyle Türkiye’ye 6.4 milyar dolar SDR dediğimiz özel çekim hakkı yani bir IMF parası resmen giriş yapacak. Bu para girdiği zaman ekonomide ve dolar kurunda geçici bir rahatlama göreceğiz. Burada bir takım şartlar var. Bu şartlar oluşmazsa kış dönemi beklentilerden çok daha sıkıntılı geçer." ifadelerini kullandı.

Yaz aylarında Çin ve Güney Kore ile yapılan SWAP anlaşmaları ile turizm ve gurbetçilerden gelen dövizlerin dolar kurunu 8.50 TL seviyesinde tuttuğunu ifade eden ünlü ekonomist gelen para ile 8.30 TL'nin altı görülmezse kışın nakit akışı azaldığında doların çok yükselebileceğini ifade etti.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna dair yapılan değerlendirme haber amacıyla paylaşılmıştır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

SONRAKİ HABER