Dolara Dövize Endeksli TL Mevduat Darbesi! Paket Açıklandı, Kurda ve Altın Fiyatlarında Son Durum Ne?

Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile dolar kuru şok düşüş yaşamıştı. Eriyen döviz kuru ve altın fiyatları için beklenen kritik paket açıklandı. Piyasada son durum!

Finans 21.12.2021 - 14:21 21.12.2021 - 14:30 Gülcan Özer

Ekonomik Kurtuluş Savaşı açıklamaları ve Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında dolar kurunda son derece hızlı bir yükseliş yaşanmıştı. Dolar kuru Eylül ayında 8 TL seviyesinden başladığı yolculuğunda dün akşam itibari ile 18,25 TL seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu kırmış, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. 

Sosyal medyada dolar kurunun 20 TL olup olmayacağı yönünde yorumla yapılmaya başlanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşması ile piyasaları salladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan döviz kurlarında yaşanan yükselişi sonlandırmak adına TL'ye destek paketi açıklamış ve vatandaşa Dolara Dövize Endeksli TL Mevduat hesabı şansı sunacaklarını duymuştu. 

DOLAR VE EURO KURU ÇÖKTÜ! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında dolar kuru büyük bir hızla düşüşe geçmişti. BDDK tarafından yapılan açıklama ile gece saatlerinde 1 milyar liralık döviz bozulduğu ilan edilmişti. Döviz kuru yaşanan şokun ardından yeni güne 12 TL seviyesinden başarken gün içerisinden en düşük 11,09 TL seviyesini görürken en yüksek ise 14,44 TL seviyesini test etmişti. 

yeni vadeli

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından beklenen açıklamanın yapılmasının ardından gözler bir kere daha döviz kuruna çevrildi. Son dakika açıklaması ile yeni hesabın detayları belirlenmiş oldu. 

döviz kurunda son durum 21 aralık

altında son durum 21 aralık

DÖVİZ KURLARI VE ALTIN FİYATLARINDA AÇIKLAMA SONRASI SON DURUM NE?

Açıklamanın hemen ardından gram altının fiyatı 740 liranın altına sarkarak 739,21 TL seviyesine gerilerken çeyrek altının fiyatı ise 1.217 TL alış ve 1.324 TL satış seviyesini gördü. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı toparlanma göstermesine rağmen iç piyasada dolar kurunda yaşanan sert yükseliş nedeni ile hem gram altın hem de çeyret altının fiyatı düşüşünü sürdürdü. 

Döviz kurlarında ise gün içerisinde yaşanan dalgalanma devam etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından basın açıklaması yapılarak duyurulan yeni mevduat hesabının detaylarının belli olmasının ardından dolar kuru anlık 12,8541 TL seviyesine ve Euro kuru 14,5807 TL seviyesini gördü. Yaşanan dalgalanmanın etkileri ve piyasanın yerine oturması beklenirken dolar kurunda alım ve satım yönündeki hareketler izlenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@