Dolarda Faiz İndirimi Endişesi! Ekonomist Atilla Yeşilada Doların Çıkacağı Bandı Açıkladı

Dolar kurunun yön bulmasında en belirleyici etmen Merkez Bankası faiz kararları olacak. Atilla Yeşilada ise doların TL karşısında nasıl bir seyir izleyeceğini yorumlayarak flaş bir tahminde bulundu.

Dolarda Faiz İndirimi Endişesi! Ekonomist Atilla Yeşilada Doların Çıkacağı Bandı Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV canlı yayınında gündem ve ekonomi başlıklarını ele aldı. Ekonomi alanında yüksek enflasyon ve yüksek faiz konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin düşmesi gerektiğine işaret etti.

Yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona neden olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz indirimi olması gerektiğini söyledi.

DOLAR KURU YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimi açıklamaları sonrası ise dolar kuru ilk işlem gününde çok sert yükseldi. Hafta içinde 8.30 TL bandının altını test eden dolar kurunun daha da düşebileceği yorumları yapılmıştı. Ancak hafta ortasında gelen faizlerin düşük olması gerektiğine dair açıklama ani sıçramaya neden oldu.

Dolar kuru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması sonrası 8.50 TL bandının üzerine kendisini attı. Güncel olarak ise dolar kuru TL karşısında 8.54 TL'den işlem görüyor.

ATİLLA YEŞİLADA'DAN DOLAR KURU ANALİZİ

Dolar kuru ve Merkez Bankası faiz kararına ilişkin Ekonomist Atilla Yeşilada değerlendirmelerde bulundu. Dolar kuruna ilişkin hazırlamış olduğu raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 12 Ağustos tarihinde açıklayacağı PPK faiz kararına değinen Atilla Yeşilada, alınacak kararın önemine vurgu yaptı.

Paraanaliz'de yayınladığı yazısında Ekonomist Yeşilada, faiz indirimi konusunda ısrarcı olunmayacağı yönünde görüş bildirdi.

Atilla Yeşilada, 12 Ağustos tarihindeki toplantıya kadar Dolar kurunun TL karşısında belli bant üzerinde duracağı yorumunda da bulunacak "Dolar Endeksi’nde kısa vadede yeni bir yükseliş trendi beklemiyoruz. Başkan Erdoğan’ın da ekonomi ve siyasette riskler yükselirken faiz indiriminde israr etmesi pek akılcı değil. Ancak, 12 Ağustos TCMB PPK toplantısına kadar dolar/TL 8.50 direncinin üstüne çıkıp orada dinlenebilir." dedi.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna dair yapılan değerlendirme haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi içermez.

SONRAKİ HABER