Doları Bilen Adam Remzi Özdemir 19 Eylül'e İşaret Edip Dolar Kuru 10 TL Olur Mu Sorusuna Cevap Verdi!

Ekonomi yazarı ve ekonomist Remzi Özdemir oldukça çarpıcı bir faiz indirimi ve dolar kuru analizi yaptı. Dolar kuru 10 TL olacak mı?

Finans 13.09.2021 - 09:17 13.09.2021 - 09:17 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler hem Türk ekonomistlerin hem de yabancı ekonomistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Doları ve euroyu bilen adam olarak ünlenen ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den yeni bir analiz daha geldi. 

DOLAR KURU 10 TL OLUR MU?

Yabancı finans kuruluşlarının dolar kurunun 10 TL'ye çıkacağına dair tahminlerini değerlendiren Remzi Özdemir, “Yabancı finans kuruluşlarının raporlarını ilgiyle takip ediyoruz. Ancak şu anda dolar kurunu 10 TL'ye atacak bir somut gelişme ortada yok. Yabancılar bunu bilerek mi yazıyorlar, mevcut verilere göre mi hareket ediyorlar bilemiyoruz. Son 2-3 yıldır yabancılar Türkiye ekonomisini istedikleri gibi evirip çevirebiliyorlar. Mesela borsada ortada bir durum yokken beklenmedik düşüşler yaşanıyor.” dedi.

TÜRK LİRASINA GÜVEN KALMADI; DOLARIN YÖNÜ YUKARI

Türk lirasına güvenin kalmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Türkiye'de kimse Türk lirasına güvenmiyor. İnsanlar dolar almaya başladılar ve savunmaları da kendilerini enflasyona karşı korumak oluyor. Bu Türk lirasının bittiğinin fotoğrafıdır. Doların yönünün yukarı olduğunu görüyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen ben dolar kurunun 10 TL olacağına inanmıyoruz. İmkansız mı bu peki? Türkiye'de imkansız diye bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

remzi özdemir dolar yorumu

KASA BOŞ AMA FAİZ İNDİRİMİNİ KONUŞUYORUZ

Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimini de değerlendiren Remzi Özdemir, “Bir yol ayrımındayız. Merkez Bankası politika değiştirdi ve faiz indirimi yapabileceğini açıkladı. Dünyaya bakalım, ne oluyor? Rusya bu yıl içerisinde 5. faiz artırımını yaptı. Hızla faiz oranını enflasyonun üzerine çekti. Bunu başka ülkeler de yapıyor. Ancak Türkiye gibi kasası boş bir ülke olarak işimiz gücümüz bitmiş faiz indirimini konuşuyoruz.” şeklinde konuştu.

CİDDİ BİR PARA AKIŞI OLMAZSA DOLAR KURUNU KİMSE TUTAMAZ

Türkiye ekonomisinin faiz kararına kilitlendiğini söyleyen Remzi Özdemir, “23 Eylül'deki Merkez Bankası toplantısı öncesi yurt dışından ama kaynağı belirli ama belirsiz ciddi bir para akışı sağlanmaması halinde gerçekten doları kimse tutamaz. Eğer gerçekten 20 milyar dolarlık bir para gelmezse ve faiz indirimi de yapılırsa dolar kurunu kontrol edemeyiz. Hatta 0,25 oranında sembolik bir faiz indirimi dahi ekonominin görünümünü bozar.” dedi.

19 EYLÜ'LE DİKKAT!

19 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye gideceğinin altını çizen Remzi Özdemir, “Ben Türk lirası için her zaman iyimser oldum ama Merkez Bankası artık politika değiştirdi. Ben Türk lirası için umudumu kaybettim. Cumhurbaşkanı Erdoğan kalabalık bir heyetle 19 Eylül'de ABD'ye gidiyor. Burada yeni bir durum olabilir. Çünkü ABD tüm dünya ülkelerine görüşmeleri video konferans yoluyla yapalım şeklinde çağrı yapmıştı. Oradan olumlu bir sonuç alınırsa dolar kuru karşısında Türk lirası faiz indirimi yapılsa bile büyük kayıplar sözkonusu olmaz.” ifadelerini kullandı.

Not: Bu haberde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki yorumlardan hareket edilerek yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@