Doların Kaderi Belli Olacak! Son Kabine Kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı temel gündem başlığı ekonomi olarak toplanıyor. Kabine sonrası alınan kritik kararlar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Finans 20.12.2021 - 11:45 20.12.2021 - 11:46 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında yılın son zirvesi gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantı öğleden sonra başlayacak. Kararlar ise akşam saat 19.00 sularında açıklanacak. Kabine toplantısının temel gündem maddesi ise ekonomi olacak. Dolar kuru başta olmak üzere ekonomiye dair kritik kararların çıkabileceği konuşuluyor. 

KABİNENİN TEMEL KONUSU EKONOMİ OLACAK

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile dolar kurunda yaşanan sorunların kapsamlı bir şekilde kabine toplantısında ele alınması bekleniyor. Özellikle ani ve sert müdahaleler ile yükselen yada düşen dolar kuruna ilişkin önemli kararların alınabileceği kulislerde konuşulan iddialar arasında. 

Bundan sonraki dönemde ekonomide nasıl adımların atılabileceği, yeni ekonomi planının işleyişi ve enflasyon oranlarının düşürülmesine ilişkin yeni dönem planlamalarının kabine toplantısında şekillenmesi bekleniyor. 

KABİNEDE ZAMLAR ELE ALINACAK

Kabine Toplantısının bir diğer gündem maddesi ise emekli ve memur maaşlarına yapılaması muhtemel zamlar olacak. 

Emekli maaşlarına yansıyacak olan enflasyon zamları dışında emeklilere ek zam verilmesi konusunda bazı formüller ele alınacak. Konuşulan yüzde 25'lik ek zam ve diğer diğer zam oranları konuşulacak. 

Emekli maaşlarının dışında kabinede ayrıca memur maaşlarının da ele alınması bekleniyor. Memur maaşlarının hangi oranla ek zam uygulanacağına dair Çalışma Bakanı Bilgin'in sunum yapması bekleniyor. 

GÜNDEM MADDELERİ DE ELE ALINACAK

Gündemde yer alan koronavirüs salgını, omicron varyantı, yurtdışı gelişmeleri, terör ve diğer gündem maddeleri kabinede ele alınacak. Kararlar ise akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@