Dolarla Kira Sözleşmeleri Hemen İptal Edilerek TL'ye Çevrilmeli

Doları boykot kampanyası yurt genelinde büyük ilgi görürken dolarla kira sözleşmeleri içinde benzer bir çalışmanın yapılması isteniyor.

EMLAK HABERLERİ 19.08.2018 - 15:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Doları boykot kampanyası yurt genelinde büyük ilgi görürken dolarla kira sözleşmeleri içinde benzer bir çalışmanın yapılması isteniyor.

Özellikle de alışveriş merkezlerinde yer alan mağazalar dolarla kira sözleşmesi nedeni ile büyük mağduriyet yaşarken vatandaşın ortak talebi dövizle kira sözleşmesi uygulamasına son verilmesi oldu. Türkiye'de imzalanan kira sözleşmelerinde sadece Türk Lirası kullanılmasını isteyen vatandaşlar özellikle de büyük alışveriş merkezlerinde yaşanan mağduriyete dikkat çekerek bu uygulamaya acilan son verilmesini istedi. Dolar Kurundaki Dalgalanmalar En Çok AVM Kiracılarını Vurdu!Alışveriş merkezlerinde bilindiği üzere kiralamalar dövizle yapılıyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel kur farkı neden ile esnafın cebinden bir ayda 240 milyon liralık fazla ödeme çıktığını söyledi. Öncel açıklamasında "AVM'lerde 12 milyon metrekare kiralanabilir alan var. Bunların 1/3'ü günlük kurdan fatura kesiyor. Temmuz kiraları 4.60 üzerinden kesildi. Ağustos kiralarında ise kur 6.50'ye kadar çıktı. Arada 2 lira kur farkı var. Bugün en düşük kira bedeli metrekare başına 30 dolar. 1 ayda 240 milyon lira kira farkıyla karşılaştık." diyerek durumun vehametini gözler önüne serdi. Dükkanını Kapatmak İsteyen Esnaf Rehin KaldıÖncel maddi sorunlar yaşayan esnafın dükkanını kapatmak istediğini söylerken "Biz de ham madeyi dövizle alıyoruz. Maliyetlerdeki artışı henüz yansıtmadık. AVM'lerden çıkmak isteyen kiracılarda yoğun bir artış var.Özellikle küçük ve orta ölçekli mağazalar kapayacaklarını açıklıyor. Ancak kapamak isteyenlere 'Sözleşmen var, ceza ödeyerek çıkabilirsin' diyor. Biz Ticaret Bakanlığı'na önlem alması için haber verdik. Bakanlığa çıkmak isteyen kiracı 3 ay önceden bildirirse ceza vermeden çıkabilmeli diye öneri sunduk. Şu an bırakın kirada indirim istemeyi dükkan kapatmak için mücadele veriyoruz. AVM'den çıkmak isteyen çıkamıyor. Kiracılar rehin kaldı" diyerek sorunlarını dile getirdi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@