Döviz Kuru Sonrası Merak Edilen Sorunun Yanıtı Aranıyor! Market Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Döviz kurunun dünden bugüne sert düşmesinin hemen ardından vatandaş zamların geri alınıp alınmayacağını merak ediyor. Düşük kur market raflarına ne zaman yansıyacak?

Finans 21.12.2021 - 18:10 21.12.2021 - 18:13 Elif İşçi

Döviz kurunun uzun bir süredir hızlı bir yükselişe geçmesinin ardından Türk lirası şimdiye kadar ki en yüksek değer kaybını yaşamıştı. Yaşanan bu kayıp sonrasında pek çok ürüne dolar bazında zam gelmeye devam ediyor.

Dolar kurunun yükselmesinin hemen ardından market fiyatları cep yakmaya başladı. Pek çok vatandaş temel gıda malzemelerini ve ihtiyaçlarını almak konusunda sıkıntılar yaşamaya başladılar. Bunun üzerine dolar kurunun sürekli olarak yükselmesinden dolayı maliyetlerin karşılanmaması örnek gösterildi.

DÖVİZ KURUYLA BİRLİKTE FİYATLAR DÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün akşam yapılan yeni ekonomi planı açıklamasının ardından döviz kurunun ateşi biraz olsun dindi. Hala yüksek seviyelerde olmasına rağmen kayda değer bir gerileme yaşadığı görüldü. Bunun ardından pek çok marka yapmak üzere oldukları zamları çekmeye başladı.

Döviz kuruna bağlı olarak artan otomobil fiyatları ile ilgili de aksiyon alındı. Bunun üzerine pek çok marka son zamları geri alarak otomobil fiyatlarını düşürerek güncellediler. Hala çok iyi durumda olmasa da fiyatlarla ilgili markaların geri dönüş yapıyor olması vatandaşı motive etmeye başladı.

FİYATLARIN DÜŞMESİ BİRAZ ZAMAN ALABİLİR!

Döviz Kuru Sonrası Merak Edilen Sorunun Yanıtı Aranıyor! Market Fiyatları Ne Zaman Düşecek?2

Vatandaş dolar kurunun ilerleyen günlerde biraz daha düşeceğini düşünüyor. Bu rakamların ne zaman ürünlere yansıyacağı da merak konusu oldu. Vatandaş özellikle market fiyatlarının ne zaman eski seviyeye düşeceğini merak ediyor.

Yetkililer ise bu konuda biraz daha sabırlı olmamız gerektiğini savunuyorlar. Kurun bu hızla düşmeye devam etmesi market fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Ancak kurun düşmesinin hemen ardından ertesi gün fiyatların düşmesinin mümkün olmadığı ancak biraz daha sabırlı olunması gerektiği ifade ediliyor. Pek çok vatandaş ise fiyatların düşeceği zamanı merakla beklediklerini ifade ediyorlar. Tepkilerini sosyal medyadan da dile getirmeye devam ediyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@