Düğün yapacaklara borç alacaklara seslendi! Sakın yapmayın iki katı ödersiniz

Altın yorumları ile dikkat çeken isimlerden birisi olan İslam Memiş, gelecek aylar için altın ve dolar konusunda vatandaşları uyardı. Memiş özellikle düğün yapacaklara seslendi.

Finans 07.05.2022 - 13:57 07.05.2022 - 13:57 Mustafa Karagöz

Emlak365.com Yaz aylarına kısa bir süre kala düğün telaşları arttı. Düğün yapacakların öncelikli derdi altın olurken masraflar için borç arayanlar genellikle dolar kuru yada altın üzerinden borçlanıyor. Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş düğün yapacaklar yada düğün masrafları için borçlanacaklara çok önemli uyarılarda bulundu. Memiş altın fiyatlarının nasıl şekilleneceğini faiz kararları üzerinden yorumlarken tahminlerini paylaştı. 

SAKIN ALTIN ÜZERİNDEN BORÇLANMAYIN UYARISI

Mayıs ayı başında alınan 50 baz puanlık FED faiz artışı piyasalare etki etti. Dolar kuru TL karşısında 15 TL sınırına kadar yükselirken altın fiyatları da dalgalandı. Piyasalarda oluşan bu dalgalı sürecin önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. 

Zira FED Başkanı Jerome Powell, ABD'de enflasyon oranlarının düşürülmesi için tüm enstrümanların kullanılacağını ifade etti. Bu kapsamda yıl sonuna kadar yeni faiz artırımlarına ilişkin sinyaller veren Powell'ın açıklamalarının etkisi de piyasalarda hissedildi. 

Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş bu açıklamalar sonrasında hem altın hemde dolar için uyarılarda bulundu. 

Memiş konuşmasının başında Amerikan Merkez Bankası'ndan gelen açıklamaları yorumladı. Faiz konusunda sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin Memiş "Fed, açıkça bizim sorunumuz enflasyon ve bunu düşürmek için tüm enstrümanları kullanacağız, diyor. Yıl içinde 2 ya da 3 kez 50 baz puanlık faiz artırımına gidecek. Fed, nereye gideceğimizi bilmiyoruz, diyor. Fed’in doların değerini artırması bizi doğrudan ilgilendiriyor." dedi. 

Açıklamalarının devamında ise altın fiyatlarına ilişkin beklentisini açıkladı. 

Memiş fiyatlarda yükselme olacağına dair tahminlerini "Altının fiyatı onsla yani dolarla hesaplandığı için ister istemez gram altını etkileyecek. Düğün yapacaksanız ucuz bir altın bulamayacaksınız. Altın borçlanmayın, iki katı ödersiniz. Bankaların makas aralıkları açık. Al-satın önüne geçildi. Merkez bankaları bu süreci devam ettirecek" sözleriyle açıkladı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@