Dünya Bankası Türkiye Ekonomisinin 2022 Ve 2023 Büyüme Tahminlerini Değiştirdi!

2021 yılında çok iyi büyüme rakamları elde eden Türkiye için Dünya Bankası tarafından 2022 büyüme tahminleri açıklandı. Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü.

Dünya Bankası Türkiye Ekonomisinin 2022 Ve 2023 Büyüme Tahminlerini Değiştirdi!

Türkiye ekonomisi büyüme rakamları açısında oldukça verimli bir 2021 yılı geçirdi. 2021 yılı içerisinde dünyada büyüme gerçekleştiren ekonomiler arasında yer alan ve yüksek oranlı büyümeye ulaşan ülkeler içerisinde ilk sıralarda yer alan Türkiye'nin 2022 ve 2023 yıllarındaki büyüme oranlarının ne olacağı merak ediliyor. Bu konuda Dünya Bankası tarfaından çok önemli bir rapor yayınlandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 2022 VE 2023 BÜYÜME TAHMİNLERİ

Dünya Bankası tarafından yayınlanan değerlendirme raporuna göre Türkiye ekonomisinin daha önceden açıklanan 2022 yılı büyüme tahmini yüzde 3 olarak bildirildiği ama son güncellemeyle bu rakamın yüzde 2'ye düşürüldüğü bildirildi. Aynı şekilde 2023 yılı için de daha önceden yüzde 4 büyüme tahmininde bulunulduğu ve bu rakamın da yüzde 3'e indirildiği açıklandı.

DEV EKONOMİLER TAHMİNLERİN ALTINDA BÜYÜYECEK

Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda küresel bir büyüme krizi tahmininde bulunuldu. Dünya genelinde yüksek borçluluk, gelir eşitsizliğinin artması, koronavirüsün yeni varyantlarının büyük ekonomileri tehdit etmesi gibi etkenlere dikkat çekildi. Bundan dolayı da ABD, Euro Bölgesi ve Çin'in büyüme tahminlerinde de Dünya Bankası tarafından düşürme uygulandı. Bu ekonomilerin de büyüme rakamlarını indiren Dünya Bankası sorunun küresel bir krize işaret ettiğini belirtti.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Küresel büyüme tahminini 2022 yılı için yüzde 4,1'e düşüren DÜnya Bankası, 2023 yılında bu rakamı yüzde 3,21'ye indirdi. Büyümeyi etkileyecek olumsuz gelişmelere dikkat çeken Dünya Bankası uzun süreli yüksek enflasyon, tedarik zincirindeki aksamalar, koronavirüs varyantları gibi konuların büyüme rakamlarını gerileteceği iddiasında bulundu.

Dünya Bankası gelişen ülkelerin ekonomilerindeki ortalama büyüme tahminini de değiştirdi.2021 yılında bu ülkelerde ortalama yüzde 6,3 büyüme gerçekleşmişti. 2022 yılında ise bu ortalama büyüme rakamı tahmini yüzde 4,6'ya düşürüldü.

SONRAKİ HABER