Ekim 2021 Muhtaç Aylığı Başvuruları! Onay Sonrası Her Ay 1125 TL Hesaba Yatacak

Ekim 2021 dönemi için Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı başvurularını almaya başladı. VGM'nin onay vermesi durumunda ailelere aylık 1125 TL destek ödemesi yapılacak.

Finans 02.10.2021 - 15:07 02.10.2021 - 15:07 Mustafa KARAGÖZ

2021 yılı Ekim ayında alınabilecek desteklerin başında Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) muhtaç aylığı ödemeleri bulunuyor. VGM'nin yazılı başvuru sonrası incelemeye aldığı onay vermesi durumunda ödenmeye başlanan muhtaç aylığı için zorunlu şartlar bulunuyor. 

VGM MUHTAÇ AYLIĞI NEDİR?

VGM tarafından sağlanan muhtaç aylığı ödemeleri belli bir kesimde yer alan vatandaşlara sağlanır. VGM muhtaç aylığının hangi vatandaşlar için uygun olduğuna dair yaptığı açıklamasında; annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçların aşağıda da yer alan şartları sağlamaları durumunda muhtaç aylığı alabileceklerini bildirdi. 

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün düzenli ve aylık sağladığı muhtaç aylığı sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ödenir. Sigortalı olarak çalışan, SGK Bağkur primi yatıran vatandaşlar muhtaç aylığından yararlanamazlar. 

VGM'nin ilan ettiği ikinci başvuru şartı ise muhtaç aylığına başvuru yapacak olan vatandaşların herhangi bir aylıklarının yada maaşlarının olmaması. VGM düzenli aylık kazancı olan, maaşı olan vatandaşlara da muhtaç aylığı ödemez. 

Üçüncü başvuru şartı ise kişinin gayrimenkul sahibi olma durumu ile ilgili. VGM gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi durumunda muhtaç aylığı ödenir. 

BAŞVURU FORMU DOLDURULUP KURUMA İLETİLECEK

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, VGM'nin resmi kurumsal internet sitesinde erişim sağlayacaklar. Burada Muhtaç Aylığı bilgilendirme sayfasına ulaşacak olan vatandaşlar kurumun talep ettiği şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol edecekler. 

Şartlara uygun olan vatandaşlar ilk işlem olarak kurumun sitesinden başvuru formu indirecek. Formu dolduran vatandaşlar daha sonra kendi şehirlerinde faaliyet gösteren VGM İl Müdürlüğüne giderek başvurularını tamamlayacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@