Ekim PPK Toplantısından Faiz İndirimi Çıkacak Mı? İlk Beklenti Anketi Belli Oldu

Merkez Bankası önümüzdeki günlerde ekim ayı para politikaları kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıda faiz kararı açıklanacak. Merak edilen soru ise üst üste faiz indirimi kararı gelecek mi?

Finans 05.10.2021 - 17:38 05.10.2021 - 17:38 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül 2021 PPK toplantısından 100 baz puanlık sürpriz bir faiz indirimi kararı açıklamıştı. PPK toplantısından sonra politika faiz oranları yüzde 19.00 bandından yüzde 18.00 seviyesine inmiş oldu. 

Para piyasalarının doğrudan etkilendiği faiz kararının ardından ise yeni ay için araştırmalar başladı. Uzmanlar ve ekonomistler Merkez Bankası'nın Ekim ayında da faiz indirimi kararı alıp almayacağını değerlendirdiler. 

MERKEZ BANKASI EKİM AYINDA FAİZ İNDİRECEK Mİ?

Dünyanın en önemli menkul kıymetler yönetim bankaları arasında UBS yer alıyor. İsviçre merkezli banka son raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ekim ayındaki PPK toplantısına da,ir beklentileri paylaştı. UBS tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası'nın 2021 yılı sonuna kadar atabileceği adımlar açıklandı.

Buna göre UBS, TCMB'nin 2021 yılı sonuna kadar 50 baz puanlık bir faiz indirimi uygulayabileceğini öngördü. Yapılan değerlendirmelerde ayrıca Merkez Bankası'nın yüzde 17,50’ye çekmesini beklediklerini ifade ederken daha erken ve hızlı bir parasal gevşemenin de riskler arasında olduğunun altını çizdi. UBS tahmin raporunun sonunda ise Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz indirimi kararı için manşet ve çekirdek enflasyonda düşüşü bekleyeceğini tahmin etti. 

MERKEZ BANKASI EKİM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası'nın 2021 yılı faaliyet takvimi kapsamında Ekim 2021 Para Politikaları Kurulu Toplantısı ayın üçüncü haftası düzenlenecek. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek toplantı 21 Ekim tarihinde düzenlenecek. PPK toplantısı 21 Ekim Perşembe sabah saat 10.00'da başlayacak. Toplantı sonrası faiz indirimi, faiz artırımı yada sabit faiz karaarı ise aynı gün öğlen saat 14.00'de ilan edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@