Ekonominin Fotoğrafını Çeken Remzi Özdemir'den Dolar Kuru 30 TL Olur Mu Sorusuna Yanıt!

Türkiye ekonomisini değerlendiren ekonomist Remzi Özdemir önemli tespitlerde bulundu. Konut fiyatlarından dolar kuruna kadar Remzi Özdemir’den çarpıcı tahminler...

Finans 12.06.2022 - 23:28 12.06.2022 - 23:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde oldukça kötü günler yaşanmaya devam ediliyor. Bir yandan dolar kuru yükselirken diğer yandan sektörlerde ciddi sıkıntılarla baş edilmeye çalışılıyor. Konut sektörü kira sınırlaması ile sarsılırken Türk lirası da dolar kuru karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmeleri ünlü ekonomist Remzi Özdemir yorumladı.

EV SAHİPLERİ EVLERİNİ KİRAYA VERMEK İSTEMEYECEKLER

Kira zamlarının 1 yıl süreyle yüzde 25 ile sabitlenmesini eleştiren Remzi Özdemir, “Kira düzenlemesi hayatın olağan akışına aykırı bir düşüncedir. Bir taraftan ev fiyatlarındaki fahiş artışlara izin verin diğer taraftan kiralara sınırlama getirin. İnsanlar 3-5 Milyon TL ödemiş ev almışlar onu 2.000 TL’ye kiraya verir mi? Görüştüğüm ev sahipleri kiraya vermem boş dursun diyorlar.” dedi.

KONUT FİYATLARI UCUZLAR MI?

Konut fiyatlarında ucuzlamanın mümkün olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Kimse konutta ucuzlama beklemesin. İnşaat maliyetleri ortada. Bugün 100 metrekare bir evin maliyeti 800 Bin TL. Bunda arsa maliyeti de yok onu da ekleyince 1,2 Milyon TL oluyor ve bu taban fiyattır. Konut fiyatları artmaya devam edecek ve konut satın alınmaya devam edileceğini düşünüyorum. Konut almazsa yatırımcının varlığını değerlendireceği bir başka alan yok.” ifadelerini kullandı.

ZARAR EDEN KİT’LER HANGİ KARI DAĞITACAK?

Gelir endeksli senet çıkarılmasını da eleştiren Remzi Özdemir, “Enflasyonun yüzde 70 olduğu bir ülkede siz kalkıp da GES ile para toplayamazsınız. Bahsedilen KİT’lerin doğru dürüst gelirleri de yok. Maliye Bakanı şirketler kar ederse ilave kar verebiliriz diyor. Yahu son yıllarda kamunun hangi iştiraki kazanç sağlamış. Hepsi zarar yazıyor her yıl. İnsanların paraları zaten kur korumalı hesaplarda. Oradan çıkıp diğer tarafa neden gitsin.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU 30 TL OLUR MU?

Dolar kuru ile alakalı da değerlendirme yapan Remzi Özdemir, “FED ilk toplantıda 50 baz puan faiz artırımı yapacaktır. Ancak sonradan ardı ardı 75 baz puanlık faiz artırımları gelecek. ABD bu sert tedbirleri aldıkça Türkiye sallanacak. ABD beklentinin üzerinde faiz artırımı yaptıkça Türkiye dolar bulmakta zorlanacak. Yabancı yatırımcı zaten kalmadı. Kaçıp gittiler. Döviz bulamadığında Türk lirasında kayıplar hızlanacak. Dolar kuruna karşı bir silahınız kalmamış. Dolar kuru ondan sonra 25 TL mi olur yoksa 30 TL mi olur onu kestiremeyiz.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgisi ekonomistin bireysel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı almak kazanç hedefleriniz ile örtüşmeyebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@