Ekonomist Selçuk Geçer'den FED Uyarısı! 1 Dolar Bir Gecede 15 TL Olur

1 dolar 15 TL Mi Olacak? Ekonomist Selçuk Geçer ABD'den gelebilecek yeni varlık alımlarının dolar kuruna doğrudan etki edebileceğini ve bir doların 15 TL olabileceğini söyledi.

Ekonomist Selçuk Geçer'den FED Uyarısı! 1 Dolar Bir Gecede 15 TL Olur

Ekonomide yaşanan son gelişmeler, Türiye Cumhuriet Merkez Bankası tarafından alınan sabit faiz kararı ve Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından alınabilecek faiz artırımı kararı dolar kurunun yön bulmasında başlıca etmenler.

Yaşanan tüm gelişmeler ve bundan sonraki dönem için alınabilecek kararlara dair ise ekonomistlerden yorum geldi. Yaptığı değerlendirmelerde çok konuşulan isimlerden biri olan Ekonomist Selçuk Geçer dolar kurunu değerlendirdi.

DOLAR KURUNDA SON DURUM

Dolar kuru Ağustos ayının ilk haftasında düşme eğilimi göstermişti. TL'de yaşanan değer artışı bir müddet devam etmiş ve dolar kuru geçtiğimiz hafta içerisinde 8.29 TL sınırına kadar gerilemişti. Dolar kurunda yaşanan gerileme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ile son buldu.

dolar2-1

Ağustos ayı PPK toplantısı öncesi yapılan açıklamada faizlerin indirilmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası dolar kuru 8.60 TL seviyesine yükseldi. PPK toplantı sürecine kadar bu seviyelerde alan dolar kuru PPK'dan sabit faiz kararı çıkması sonunda 8.55 TL seviyesinin gerisine çekildi. Uzmanlar dolar kurunun geri çekilmesinde 8.40 TL bandının izleneceğini ifade ederken ekonomist Selçuk Geçer'den dikkat çeken bir analiz geldi.

SABİT FAİZ VE DOLAR YORUMU

Merkez Bankası tarafından alınan faizlerin asbit tutulması kararını yorumlayan Selçuk Geçer kurun ilk hedefini açıkladı.

dolar-3

Dolar kurunun şu anda 8.50 TL ile 8.55 TL bandı arasında yer aldığını ifade eden Geçer, Dolar Kurunun TL karşısında ilk hedef olarak 8.60 TL'ye tırmanacağını söyledi. İkinci hedefin ise daha yüksek bir rakam olduğunu söyleyen Selçuk Geçer bu bandı 8.80 TL olarak açıkladı.

BİR GECEDE 15 TL OLUR

Ekonomist Selçuk Geçer değerlendirmelerinin devamında ise FED tarafından gelebilecek faiz artırımı sinyallerini ele aldı. Amerika'da son açıklanan veriler kapsamında işsizlik maaşı başvurularının 3 haftadır düştüğünü hatırlatan Geçer üretici enflasyonunda oluşan ve beklentilerin üzerinde çıkan 7.8'lik oranı ele aldı. Geçer, ABD'de ekonomide oluşan son görünüm ve elde edilen verilerin üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makasın açıldığını gösteriyor dedi.

dolar3

Faiz Artırabilir

ABD'de yaşanan gelişmelerin FED'in faiz artırması anlamına gelebileceğini söyleyen Selçuk Geçer Fed varlık alımlarını azaltırsa ya da faizleri artırmaya başlarsa doların çıkışının hızlanacağını söyledi.

Geçer dolar kuruna dair yorumunu ise "Türkiye gibi Merkez Bankası rezervleri zaten büyük sıkıntıda olan ülkelerde ise kırılmalar başlayacak. Bizim bugün de dolara ihtiyacımız var. Yarın böyle bir tavırla birlikte dolara olan ihtiyacımız artacak devalüasyonist etkileri beraberinde getirecek. Bugün dolar 8.60 TL’den 8.80 TL’ye gittiğinde ‘fena gitmiş’ diyoruz ya. O gün biranda bir bakacağız bir günde dolar kuru 15 TL’ye gitmiş. İşte ABD’nin varlık alımlarını azaltması en çok bizim gibi ülkelerin ekonomileri için risk teşkil ediyor" değerlendirmesiyle tamamladı.

SONRAKİ HABER