Ekonomistlerin Kasım Ayı Enflasyon Beklentisi Tahmini Rakamları Açıklandı!

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında gözler enflasyon rakamlarına çevrildi. TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2021 enflasyonu ve Aralık ayı resmi kira artışı zam oranı ne zaman açıklanacak, beklenti kaç?

Finans 24.11.2021 - 15:47 24.11.2021 - 15:48 Gülcan Özer

Dolar ve Euro kuru ile altın fiyatlarında yaşanan yükseliş devam ederken gözler enflasyon rakamlarına çevrildi. Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve bu yükselişe bağlı olarak akaryakıt fiyatları başta olmak üzere pek çok ürüne gelen zamların enflasyon oranını nasıl etkileyeceği merak konusu olmuştu. 

Konu hakkında açıklamalar peş peşe gelirken dolar kurunun 13,45 TL, Euro kurunun ise 15,16 TL seviyesini görmesinin ardından Türk Lirası Kasım ayından bu yana yüzde 17 değer kaybı yaşamıştı. Merkez Bankası tarafından Eylül ayından itibaren başlayan faiz indirimleri dolar kurunu yükseltirken enflasyon rakamlarının daha da yukarıya çıkmasına neden olmuştu. 

EKONOMİSTLERİN ENFLASYON BEKLENTİSİ ALEV ALDI! 

Dolar kurunda yaşanan baş döndürücü yükselişin ardından ne yazık ki ekonomistlerin enflasyon beklentisi de büyük bir hızla yükselmiş oldu. Konu hakkında açıklama yapan Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve TCMB eski başekonomisti Hakan Kara "Bu zorlama teorileri ciddiye almamak lazım biliyorum ama yine de inananlar oluyor diye üşenmedim baktım. 152 gelişmekte olan ülke verisi ile son 20 yıllık ortalamalara göre: Cari açık veren ülkelerde ortalama enflasyon yüzde 6.1. Cari fazla veren ülkelerde ortalama enflasyon yüzde 8.7. Türkiye ile akran kabul edilen gelişen piyasa ülkelerinde cari açık ile enflasyon arasında anlamlı bir ilişki görünmüyor" dedi. 

Kara yükselen kur seviyesi sonrasında önümüzdeki aylarda resmi enflasyonun yüzde 30'u geçebileceğini öngördü. 

HAKAN KARA ENFLASYON TAHMİNİ

enflasoyn tahmini merkez bankası

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ AÇIKLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Kasım 2021 içerisinde enflasyon tahmini verleri de yer almıştı. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 19,31 olarak ilan edilirken 24 ay sonrası TÜFE beklentisi enflasyon tahmini ise yüzde 11,76 olarak gerçekleşti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@