Ekonomistlerin Temmuz Ayı Enflasyon Beklentisi 2021 Tahmini Açıklandı!

Temmuz enflasyon 2021 rakamları için geri sayım başlarken ekonomistlerin Temmuz enflasyon tahmini açıklandı. Ağustos enflasyonu ne zaman açıklanacak?

Finans 30.07.2021 - 09:35 30.07.2021 - 10:22 Gülcan Özer

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Ev sahiplerinin kiracılara yapacakları resmi zam oranından, emekli ve memur maaşlarına gelecek zamma, altın ve dolar kuru fiyatlarından Merkez Bankası politika faiz oranına kadar çok sayıda kararı etkileyecek olan enflasyon için beklenti anketi yayımlandı. 

Temmuz ayı enflasyonu ve Ağustos 2021 TÜİK TEFE TÜFE resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılacak olan rakamlar her ayın tamamlanmasının ardından TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi internet sitesi üzerinden ilan edilerek kamu oyuna duyuruluyor. 

TÜİK TEMMUZ AYI ENFLASYONU VE TEFE TÜFE AĞUSTOS 2021 RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Mliyonların beklediği kritik açıklamayı TÜİK yine ayın tamamlanması ve hesaplamanın yapılmasının ardınadn Ağustos ayının ilk haftası içerisinde ilan edecek. Yayımlanacak olan rapor içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahiplerinin kiracıları için yapabilecekleri maksimum kira artışı zam oranı olarak uygulanacak. 

enflasyon-raporu

TÜİK tarafından yapılan resmi açıklama ile Temmuz ayı enflasyon raporunun açıklanma tarihi 3 Ağustos 2021 olarak ilan edildi. Söz konusu raporun Ağustos ayında açıklanması nedeni ile pek çok kişi Ağustos ayı enflasyonu olarak rakamları yorumlasa da aslında açıklanan veriler Temmuz ayının sonuçlarını kapsayacak ve bu aya ilişkin olacak. 

AA FİNANS TEMMUZ AYI ENFLASYONU BEKLENTİ ANKETİ 2021 YAYIMLANDI! ENFLASYON YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ, DÜŞER Mİ?

Enflasyon rakamları açıklanmadan öncesi en önemli veriler arasında yer alan Temmuz ayı enflasyon beklenti anketi raporu AA Finans masası tarafından açıklandı. Açıklanan rapora göre Temmuz ayında da enflasyondaki yükselişin süreceği beklentisi hakim oldu. 

Temmuz ayında TÜFE rakamlarının yükselişini sürdüreceğini bekleyen ekonomistlerin tahmini TÜFE'nin yüzde 1,62 yükseliş göstereceği yönünde. Enflasyon tahmini en düşük yüzde 1,05 olarak yer alırken en yüksek ise yüzde 2,02 olarak yer alan ankette ağırlıklı beklenti enflasyon rakamlarındaki yükselişin devam edeceği yönünde oldu. 

Yıllık enflasyon tahmini beklentisi ise Temmuz ayı için 18,74 olarak ilan edildi. Hatırlanacağı üzere Haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 1,94 ve yıllık bazda ise yüzde 17,53 olarak ilan edilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@