Ekrem İmamoğlu'ndan İBB Yeni Taksi Sistemi Açıklaması! İstanbul'da Taksi Şoförleri Ne Kadar Maaş Alacaklar?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da yeni taksi sistemi ile alakalı detayları açıkladı. İBB'nin yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin maaşları kaç TL olacak? 

Finans 24.10.2021 - 20:39 24.10.2021 - 20:46 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da uzun bir süredir yeni taksi sistemi tartışmaları yapılıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni taksi sistemine ilişkin genel açıklamalar kamuoyunda yer almıştı. Yeni taksi sisteminin detaylarını ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilk defa açıkladı. İBB yeni taksi sistemi nedir? İBB yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin maaşları ne kadar olacak? 

TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN NET MAAŞLARI 6.622 TL OLACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB yeni taksi sisteminin ayrıntılarını sosyal medya aracılığı ile ilk defa duyurdu. Buna göre yeni sistemde taksi şoförleri maaş, sosyal yardım ve diğer primler dahil olmak üzere net 6.622 TL maaş alacaklar. Ayrıca İBB tarafından taksi şoförlerine yılda 2 maaş tutarı kadar performans primi ödenecek. 

HAFTADA 45 SAAT MESAİ SİSTEMİ UYGULANACAK

İBB yeni taksi sistemini açıklayan Başkan Ekrem İmamoğlu taksi şoförlerine ekstra müjdeler de verdi. Yeni sistemde taksi şoförleri yılda 2 defa giyim yardımı alacaklar. Taksi şoförlerine günlük 1 öğün yemek ücreti ayrıca ödenecek. Bunun yanında taksi şoförlerinin evlerine gidiş ve gelişlerinde servis imkanı da sağlanacak. Taksi şoförlerinin mesai saatleri de yeni taksi sisteminde düzenlenecek. Yeni sistemde taksi şoförleri İş Kanunu'nda olduğu gibi haftada 45 saat mesai yapacaklar. 

SGK ÖDEMELERİ AYDA 30 GÜN ŞEKLİNDE YAPILACAK

İBB yeni taksi sistemi ile İstanbul'da taksi şoförleri belirli bir standarta ulaştırılacak. Güvenli ve konforlu yolculuğun tesis edilebilmesi için taksi şoförlerine düzenli olarak eğitimler verilecek. Ayrıca taksi şoförlerinin SGK ödemelerine de belirli bir düzen getirilecek. Mağduriyet yaşanmaması için taksi şoförlerinin SGK ödemeleri haftada 45 saat, ayda 30 gün şeklinde yapılacak.

ekrem imamoğlu ibb yeni taksi sistemi

İstanbul'da taksi sistemi üzerinde büyük anlaşmazlıklar yaşanmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi mevcut taksi sayısının yeterli olmadığını iddia ederken taksici esnafı bu duruma karşı çıkıyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 5 bin taksi projesi için verilen teklif 9 defa reddedilmişti. Ancak İBB yönetimi İstanbul'da yeni bir taksi sistemi oluşturabilmek için yoğun şekilde çalışıyor. Süreç ile alakalı olarak ilerleyen günlerde önemli gelişmeler olması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@