Elektrik ve doğalgaz faturalarına 780 TL! Mayıs Haziran başvuruları alınmaya başlandı

Mayıs ve Haziran ayı için bakanlığın elektrik desteği ve doğalgaz desteği başvuruları alınmaya başladı. Devletten fatura yardımı almak isteyenler için ödeme tablosu ve başvuru şartları.

Finans 17.05.2022 - 16:39 17.05.2022 - 16:39 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Devletten destek almak isteyenler için hem elektrik tüketim hemde doğalgaz fatura desteği devam ediyor. Yaz dönemi başvuruları e-Devlet kanalı üzerinden alınmaya devam ediyor. Faturalarını ödemekte zorlananlar için devletin fatura desteği başvuru detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte Mayıs ve Haziran dönemi için başvuru yapacakların bilmesi gerekenler. 

DEVLETTEN DESTEK ALMAK İSTEYENLER İÇİN ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURA YARDIMI

Devlet desteği almak isteyenler, ihtiyaç sahipleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılık eder. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılır. Ekonomik zorluk yaşayanlar için sağlanan desteklere başvuru yapılmasının ardından kontrol süreci başlar. Bakanlığın incelemesi sonunda kimlerin destek alabileceği belirlenir. 

İncelemelerde ailenin ekonomik durumu, gelir düzeyi, ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenir. İnceleme sonunda onay alan ailelere ise düzenli elektrik yardımı yapılır. Doğalgaz desteği ise yılda iki dönem olarak toplu olarak sağlanır. 

Nakit Destek Olarak Ödenmez

Fatura destekleri nakit destek olarak ödenmez. Kişinin PTT hesabına tanımlanır. Vatandaşlar PTT üzerinden faturalarını ödemek istediğinde hesaba tanımlıu paradan ödeme yapılır. 

780 TL ALINABİLİR?

Elektrik fatura desteği 150 kWh yani 205 TL'ye kadar sağlanır. Fatura desteği aylık ödenir ve her ay hesaba tanımlanır. 

Doğalgaz desteği ise yılda iki dönem olarak ödenir. Birinci dönemde 575 TL, ikinci dönemde 575 TL toplam 1100 TL ödeme alınabilir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK? 

Elektrik tüketim desteği başvuruları "3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler" kapsamında alınacak. Başvurular şahsen SYDV birimlerine yada e-Devlet üzerinden Aile Bakanlığı hizmetlerinden alınabilecek. 

Doğalgaz desteğine de başvurular il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabilir. Başvuruda bulunmak isteyenler onay alırsa Şubat Mart döneminde birinci Ekim Kasım döneminde ise ikinci desteği alacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@