Elektrikte Esnafa Özel Tarife Geliyor! Faturaların Boşalttığı Cepler Tekrar Dolacak

Elektrik faturalarının hızla yükselmesi ardından esnafları kapsayacak yeni bir ilgi paylaşıldı. Buna göre elektrikte esnafa özel tarife uygulanacak. Ayrıntılar haberimizde.

Finans 05.02.2022 - 09:07 05.02.2022 - 09:07 Büşra Uluşen

Yeni yıla girilmesiyle birlikte elektrik ve doğalgaza zam yapılmış ve bu durumdan en fazla zararı görenlerden biri esnaflar olmuştu. Elektrik maliyetlerine yetişemeyen esnaflar artık dolaplarını çalıştıramıyor ve sokakları ışıl ışıl aydınlatan tabelalarını yakamıyordu 

Elektrik faturalarına karşı yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Esnafların daha önce talep ettiği '' özel esnaf tarifesi '' için çalışmalar başlatılarak, küçük esnafın fatura konsundaki yükü hafifletilecek. 

ÖZEL ESNAF TARİFESİ YOLDA!

24 TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek'in aktardığı bilgiler doğrultusunda, esnafın elektrik faturası sorununu çözecek bir paket geliyor. Çalışmanın detayları henüz bildirilmese de küçük esnafa özel bir elektrik faturası tarifesi uygulanması bekleniyor. 

ESNAFIN YÜKÜ HAFİFLEYECEK

2022 yılı itibariyle elektrikte kademeli faturalandırma sistemine geçildi ve mesken ile ticarethaneler için farklı standartlar uygulanıyor. Farkı tarifelere tabi olanların yanı sıra birde konutlarda az tüketen az, çok tüketen daha çok fatura ödüyor. 

elektrik esnaf tarifesi

Elektrij faturaları el yakarken, esnaflara özel bu yeni paketin uygulamaya geçmesiyle birlikte esnafın yükü hafifletilerek elektrik faturalarında az da olsa bir düşüş gözlemlenebilecek. Bu paket, konut ile ticarethane arasında ara tarife olarak uygulanacak. 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığıkonuşmada elektrik faturalarıyla ilgili konuşmuştu. Erdoğan, aylık sınırı 150 kWh olan tüketimi 210 kWh'ye çıkarıldığını duyurarak, tüketimlerin kilovatsaat başına vergiler dahil 1 lira 37 kuruştan, 210 kWh üzerindeki her kilovatsaatlik kullanımların ise 2 lira 6 kuruştan faturalandırılacağını bildirmişti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@