Elektrikte Tarife Değişti! Elektrik Faturaları Düşecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelen şikayetler üzerinde elektrik faturalarında tarife değişikliği yapıldığını açıkladı. Vatandaşlar bu düzenleme ile elektrik faturaları düşecek mi merak ediyor.

Finans 01.02.2022 - 10:12 01.02.2022 - 10:13 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşların kademeli elektrik faturası nedeniyle mağdur olması ve faturaların beklenilenden çok daha fazla gelmesi nedeniyle, elektrik faturalarında kademe değişikliğine gidildi. 

DÜŞÜK KADEME ALT SINIRI ARTIRILDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarında kademe düzenlemesi yapıldığını duyurarak, 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim miktarının 7 kilovata çıkarıldığını belirtti. Buna göre daha önce düşük kademe için aylık tüketim kotası 150 kilovat olarak belirlenmiş. Yeni düzenleme ile bu kota miktarı yükseltilerek 210 kilovata çıkarıldı. Erdoğan, yeni düzenleme için ''Şubat ayında sarf edilecek elektriğin faturası vatandaşlarımızın lehine yapılacak bu yeni düzenlemeyle uygun şekilde gelecektir'' ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili sosyal medyada bir paylaşım yaptı:

rte açıklama

ELEKTRİK FATURALARI DÜŞECEK Mİ? 

Elektrik faturası kademelendirme işleminde yapılan düzenleme ile düşük kademe için aylık tüketim kotası 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı. Ayrıca en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarı da 7 kilovata çıkarıldı. 

Alt sınırın artırılmasının ardından elektrik faturalarında kullanım şekline göre indirim olması söz konusu olacak. Buna göre 210 kilovatlık tüketim, yılbaşında başlayan tarifeye göre 329 lira olarak ücretlendiriliyordu. Ancak düşük kademe için alt sınırın artırılmasıyla 210 kilovatsaatlik tüketim için 287 lira fatura gelecek. Böylece örnek bir fatura üzerinden yaklaşık 42 lira indirim söz konusu olacak. 

Elektrikte Tarife Değişti! Elektrik Faturaları Düşecek Mi

Elektrik faturalarında kademe düzenlemesinin yapılmasıyla Şubat ayında gelecek faturalarda az da olsa indirim söz konusu olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@