Elinde Doları Olanlara, Bankada Dolar Tutanlara Kötü Haber! Merkez Bankası Dolara Müdahale Etti

Merkez Bankası dolara müdahale ediyor! Son dakika açıklaması yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle dolar satışı yaptığını açıkladı.

Finans 01.12.2021 - 12:35 01.12.2021 - 12:45 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün yapılan yeni faiz indirimi açıklaması sonrasında dolar kurunda başlayan yukarı yönlü hareketlilik ve dolar kurunun yeniden 14 TL seviyesini aşması ile beraber beklenen Merkez Bankası müdahalesi bu sefer geldi. Merkez Bankası'nın bir süredir ara verdiği dolara müdahale yeniden devreye girdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya doğrudan müdahale edildiği ilan edildi. TCMB tarafından yapılan döviz müdahalesi sonrasında gözler dolar kuruna çevrildi. Merkez Bankası piyasada müdahalesi ne demek, Merkez Bankası dolar satarsa ne olur, dolar kuru düşer mi, düşecek mi?

SON  DAKİKA AÇIKLAMASI GELDİ: MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE EDİYOR!

Merkez Bankası tarafından piyasaları sallayan bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama ile "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasının ardından dolar kurunda gevşeme yaşandığı görüldü. Dolar kuru 13,95 TL seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu görmüştü. Euro kuru ise 15,70 TL seviyesini aşarak rekor tazelemişti. Merkez Bankası tarafından yapılan doğrudan satım açıklaması sonrasında dolar kurunda gevşeme yaşandığı dikkat çekti.

döviz kurları 1 aralık

MERKEZ BANKASI MÜDAHALESİ KARARI SONRASI 1 DOLAR VE EURO KAÇ TL OLDU?

Dün 14 TL seviyesinden dönen bugnüde güne yükselişle başlayan dolar kuru açıklanan karar sonrasında hızla geri çekildi ve 1 dolar 13,2562 alış ve 13,3018 TL seviyesine hızlı bir çekilme yaşandı. Euro kuru ise 15,0156 TL seviyesine kadar çekilirken müdahaleye rağmen 15 TL seviyesinde tutunmayı başardı. İngiliz sterlini ise 17,6480 TL alış ve 17,7076 TL seviyesine geri çekildi.

Dolar kuru an itibari ile 1 liraya varan düşüşle 12,50 TL seviyesine kadar çekildi. 

dolar kuru son durum 1 aralık

MERKEZ BANKASI DOLAR SATARSA NE OLUR, PİYASAYA MÜDAHALE NE DEMEK, DOLAR DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası tarafından piyasaya dolar satışı yapılması halinde döviz kurunda düşüş yaşanması beklenir. Merkez Bankası'nın satış yapması ile piyasada döviz bolluğu yaşanırken dövizin bollaşması ile beraber kurlarda geri çekilme yaşanır. Merkez Bankasının bu hamlesi dolara müdahale anlamına gelir. Direkt müdahale ile kurlarda gevşeme yaşanması beklenir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@